Az egészségügyi magánkiadásokat és a hálapénz-fizetést felmérő kutatás szerint az elmúlt egy évben hálapénzt fizető aktív korúak 14 százaléka érezte úgy, hogy az egészségügyi személyzet elvárja tőle a hálapénzt.
Minél idősebb a páciens, annál magasabb ez az arány, ugyanakkor az életkor előre haladtával párhuzamosan emelkedik azok aránya, akik nem képesek paraszolvenciát adni - derül ki abból a reprezentatív felmérésből, amelyet az AXA Egészségpénztár megbízásából a GKI Gazdaságkutató végzett.
Ez is magyarázza, hogy bár a hálapénz intézményét kevesebben utasítják el, mint 2010-ben, a páciensek – nagyrészt anyagi okok miatt – egyharmadával kevesebbet fordítottak paraszolvenciára, mint négy évvel ezelőtt. Míg három éve a válaszadók 27 százaléka teljes mértékben egyetértett azzal, hogy „az az orvos, aki elfogadja a hálapénzt, erkölcsileg elítélendő”, mára ez az arány 21 százalékra esett. Az elmúlt négy évben erősödött az a vélekedés is, miszerint hálapénzzel gyorsabban, és jobb ellátáshoz lehet jutni. Ezzel párhuzamosan az emberek fizetőképessége gyengült, így a kifizetett hálapénz összege reálértéken csökkent. A három évvel ezelőtti 54 százalékról 11 százalékponttal emelkedett azok száma, aki azért nem adnak hálapénzt, mert nem képesek rá.
A betegek a legtöbbet a kórházi orvosoknak fizetik, alkalmanként átlagosan 15 ezer forintot. Őket messze lemaradva a szakrendelőben dolgozó orvosok követik, akik alkalmanként átlagosan már csak 4.900 forintot kapnak, míg a sor végén a háziorvosok állnak, akik már kénytelenek esetenként átlag 2.400 forinttal beérni. A hálapénz súlya az egyes orvosi szakmákban igen eltérő: a röntgen- és labororvosoknál gyakorlatilag nincs paraszolvencia, míg a sebészek, szülész-nőgyógyászok esetében igen magas lehet az aránya. Az asszisztensek átlagosan 800 forintot kapnak. A 34 milliárd forintra becsült évi hálapénz 82 százalékát fizetik a betegek ki az orvosoknak, felét a kórházi orvosoknak.
A felmérésben megkérdezettek szerint a jelenlegi helyzetből a kiutat az jelentené, ha az orvosok számla ellenében nyújtanának többletszolgáltatást, amit a betegek biztosítója térítene, vagy egészségpénztári számlájukról fizetnének.
Az érem másik oldalát is vizsgálta egy, a közelmúltban a Szinapszis Közvélemény-kutatóval közösen végzett kutatásban a Magyar Rezidens Szövetség. A felmérés megerősítette, hogy az orvosok és a betegek többsége egyaránt kiszolgáltatottnak érzi magát a hálapénz miatt. A gyógyítók megalázónak tartják, hogy jelenleg csak a paraszolvenciával tudják biztosítani a megélhetésüket, különösen, hogy miközben 89 százalékuk elutasítja, 78 százalékuk kénytelen elfogadni azt. A szövetség egy facebook-oldalon már gyűjti a hálapénz ellenzőit, és könnyen lehet, hogy a témában hamarosan népszavazást kezdeményez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.