Sokszor már a legerősebb antibiotikumokra sem reagálnak azok a szuperbaktériumok, amelyek a túlzott antibiotikumhasználat következtében váltak immunissá a gyógyszerekre. Ezek az új kórokozók súlyos fertőzéseket okozhatnak, amelyek halálozási aránya 50 százalékos is lehet – hangsúlyozták az ÁNTSZ szakértői az Antibiotikum Nap kapcsán. Ráadásul évtizedek óta alig folyik antibiotikumkutatás, kilátásban sincs olyan gyógyszerfejlesztés, amely megoldást jelentene. Mindez oda vezethet, hogy a jövőben a legáltalánosabb fertőző megbetegedésekre sem lesz gyógyszer – figyelmeztetett Paller Judit országos tisztifőorvos.
Így miközben átlagosan húsz évvel nőtt a várható élettartam a világon, amióta 85 évvel ezelőtt Fleming felfedezte a penicillint, olyannyira elterjedt a használatuk, hogy az ma már inkább súlyos problémákat okoz.
A feleslegesen szedett antibiotikumok csökkentik a készítmények fertőzés elleni hatékonyságát, és nem használnak akkor, amikor valóban szükség lenne rájuk. A baktériumok alkalmazkodnak az antibiotikumokhoz, kialakítják azokkal szemben az ellenálló képességüket. Emiatt csak Európában évente négyszázezer ember fertőződik meg multirezisztens, vagyis mindenféle antibiotikumnak ellenálló baktériumokkal, és huszonötezren meg is halnak emiatt.
A túlfogyasztásnak súlyos gazdasági következményei is vannak: a szuperbaktériumok miatt becslések szerint 2,5 millió napot töltenek a betegek kórházban, ami mintegy egymilliárd eurós többletkiadást jelent. A rezisztens fertőzések kezelése akár százszor többe kerül, mint az „egyszerű” baktériumoké. A kieső munkanapok ugyanakkor 600 millió euróval rövidítik meg az európai gazdaságot.
Kedvezőbb adatok
magyarországon évente 2800 olyan fertőzést jelentenek, amelyet a gyógyszerekre immunis baktériumok okoznak az egészségügyi ellátásban. Főleg a súlyos vagy erősen leromlott állapotú betegeket kezelő osztályokon (intenzív, krónikus) fordul ez elő. Az Országos Epidemiológiai Központ vezetője, Melles Márta szerint a betegek nagyjából 30 százaléka számára végzetes a fertőzés. Ezzel az adattal az OEK korrigálta azt a korábbi adatát, amely szerint 2010-hez képest kétszer többen, 2317-en haltak meg kórházi fertőzések miatt tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.