A nemzetközi trend az, hogy sokszor december 24-e előtt elkezdődnek a leértékelések, a kereskedőknek meg kell szabadulniuk a készletektől olyan áron is, hogy sokszor ez ráfizetést jelent nekik.
A Palmers fehérnemű egyik franchise-partnere, akinek egy budapesti bevásárlóközpontban van üzlete, a Kossuth Rádió Napközben című műsorában a leértékelésekkel kapcsolatban elmondta: a franchise-partnereknek meghatározzák, hogy mikor, mit és milyen ütemben értékelhetnek le. A szezonvégi leértékelések mellett a piac sokszor rákényszeríti a kereskedőket arra, hogy például már karácsony előtt kedvezményeket adjanak, ezt szabadon eldönthetik.
Azokra a termékekre vonatkozik általában az árleszállítás, amelyek kevésbé fogynak, illetve azokra, amelyek legkorábban érkeztek – ilyen esetekben a kedvezmény mértéke maximum 10-20 százalék. Karácsony után kezdődnek a komolyabb, a teljes árukészletre vonatkozó, 20-30, majd 50 százalékos leértékelések. Az üzlettulajdonos hozzátette: jellemző, hogy a nők karácsony előtt nem vásárolnak maguknak, megvárják az árleszállításokat.
Prosits Attila, a Westend Ingatlanhasznosító és Üzemeletető Kft. ügyvezető igazgatója a műsorban elmondta: a Westendben az üzletek többsége tartja magát az átlagos, 20 és 50 százalék közötti árengedményhez, s idén már a legtöbb bolt december 27-én megkezdte az akciókat. Ugyanakkor az is elmondható, hogy tavaly decemberben átlagosan 20 százalékkal volt magasabb a forgalom az előző év hasonló időszakának adataihoz képest, s 2013-ban a karácsony előtti két hét forgalma kiugró volt. Ettől függetlenül az akciókat mindig keresik a vásárlók.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára elmondta: Magyarországon 2007 óta folyamatosan esett vissza a fogyasztás, s a kereskedők arra kényszerültek, hogy már december közepén akciókat hirdessenek. Az idei szezonban ez változott, sokkal kevesebb árleszállítás volt karácsony előtt, a kereskedők bíztak abban, hogy jobb lesz a forgalom.
Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője a műsorban hangsúlyozta: szabálytalan, ha az üzletek akciós árut nem cserélnek vissza, a fogyasztóvédelmi szabályok ugyanúgy érvényesek az árleszállítások idején is. Ha valamit nem a minősége miatt áraznak le, arra ugyanúgy érvényesek a jótállási és garanciaszabályok, mint a teljes árú termékekre. Ha a terméket valamilyen hiba miatt adja olcsóbban a kereskedő, s erről a fogyasztót megfelelően tájékoztatja a vásárlást megelőzően, az adott hiba miatt nem lehet visszavinni, ha azonban más problémája van a terméknek, akkor ugyanúgy érvényesek a jótállási szabályok.
Az interneten vásárolt termékekkel kapcsolatban Fülöp Zsuzsanna kiemelte: garanciális szempontból ugyanazok a jogok illetik meg a vásárlókat, mint az üzletben vett termékek esetén, sőt egy plusz jogosítványa is van a fogyasztóknak, az úgynevezett indoklás nélküli, nyolc munkanapon belül történő elállás joga. Ez azt jelenti, ha átvesszük a terméket, s az mégsem olyan, mint amilyennek elképzeltük, akkor a kézhezvételtől számított nyolc munkanapon belül visszaküldhetjük a kereskedőnek, aki 30 napon belül köteles a vételárat visszafizetni.
Kiss Ervin, az Elektronikus Kereskedelemért Közhasznú Egyesület elnöke kiemelte a webáruházakban vásárolt termékek esetén a nyolc munkanapon belüli visszaküldés joga a szerzői jog alá tartozó termékekre (például felbontott CD-re, DVD-re), romlandó árura, illetve a testreszabott termékre nem vonatkozik. Utóbbiak körébe azok a termékek tartoznak, amelyeket kifejezetten a megrendelő igényei szerint készítenek el.
Fontos tudni azt is, hogy nyolc munkanapon belül nem visszavinni vagy visszaküldeni kell a terméket, hanem ennyi időn belül kell a kereskedőnek jelezni, hogy élni kívánunk az elállás jogával, majd a kereskedővel való egyeztetés szerint kell visszaküldeni a terméket- derül ki a Kossuth Rádió Napközben című műsorából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.