A GYEMSZI-től kapott tájékoztatás szerint 2012-ben a földgáz központi közbeszerzésével 14 százalékos árcsökkentést, 0,7–1 milliárd forintos megtakarítást realizáltak. 2013-ban az egy évvel korábbinál már csak 5,6 százalékkal sikerült lejjebb vinni az árat, amivel további 300 milliót tartott meg az intézmények kasszájában.
A csak néhány intézményre kiterjedő 2012-es villamosenergia-vásárlás mindössze 119 millió forint spórolást eredményezett, egy évvel később a 102 intézményre kiírt közbeszerzéssel 700 millió forintot fogtak.
Hatékonyabbnak bizonyultak a gyógyszervásárlások: a kórházak ez irányú kiadásai az elmúlt két év során összesen valamivel több, mint 3 milliárd forinttal mérséklődtek. Az első két körben meghirdetett eljárásokban 29, illetve 25 százalékkal, 2013-ban 33,9 százalékkal alacsonyabb áron jutottak hozzá több tucatnyi fontos medicinához az intézmények.
Miután a kórházak államosítását követően az egészségügyi kormányzat, illetve konkrétan a GYEMSZI elkezdte a központosított közbeszerzéseket, több tízmilliárdos megtakarítást vizionáltak. Az eddig realizált hétmilliárd forint a kórházak dologi kiadásait tekintve sem túl jelentékeny összeg. A kórházak 2012-ben és 2013-ban összesen 384 milliárd forintot fordíthattak dologi kiadásokra, a 7 milliárd ennek még a két százalékát sem éri el.
Ennek egyik oka, hogy a GYEMSZI-nek is tanulnia kell(ett) a közbeszerzést, nem véletlen, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság több alkalommal is elmeszelte az intézet által kiírt eljárást. A remélt nagy megtakarítás elmaradásának másik oka, hogy a kórházakban használt gyógyszerek még korántsem teljes köre érintett a közös közbeszerzésben, a jelentős tételnek számító orvostechnikai eszközöknél, fertőtlenítőszereknél pedig még egyetlen eljárást sem bonyolítottak le.
Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: az apparátus és a módszertan kiépítése sok munkát és egyeztetést igényelt, még mindig vannak zökkenők, de már jóval gördülékenyebb a folyamat. Az eredmény országos szinten egyértelmű és biztató, és megérte a fáradtságot. A Kórházszövetség lapjában úgy fogalmazott: talán a gyógyszertendernél a legszembetűnőbb, hogy ez működőképes modell, a központi közbeszerzési rendszer valóban előnyöket is jelent.
Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: az apparátus és a módszertan kiépítése sok munkát és egyeztetést igényelt, még mindig vannak zökkenők, de már jóval gördülékenyebb a folyamat. Az eredmény országos szinten egyértelmű és biztató, és megérte a fáradtságot. A Kórházszövetség lapjában úgy fogalmazott: talán a gyógyszertendernél a legszembetűnőbb, hogy ez működőképes modell, a központi közbeszerzési rendszer valóban előnyöket is jelent. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.