Az államnak – pontosabban a rendelet szerint konkrétan az OEP-nek – akkor lett volna elővásárlási joga egy patikában, ha az ott dolgozó gyógyszerész, vagy bármely patikus a vételár közlését követő 30 napon belül nem nyilatkozott volna arról, hogy meg akarja venni üzletrészt. Erre azonban éppúgy nem volt szükség, mint az állami kamattámogatású patikahitelre, amit a saját tőkével nem rendelkező gyógyszerészeknek dolgozott ki a kormány, két támogatási konstrukcióban is. Információink szerint a gyógyszerészek ezek egyikét sem vették igénybe, hanem rokoni vagy baráti kölcsönből, más banki hitelből vagy saját megtakarításaikból finanszírozták az ügyletet. Volt, ahol a többségi tulajdonos befektető adott pénzt a patikusnak.
A tulajdonszerzést igazoló új gazdasági társasági szerződéseket hó végéig kell benyújtani az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Gyógyszerészeti Főosztályához. Ebben nem csak a tulajdonszerzésnek kell szerepelnie, de annak is, hogy a gyógyszerészi tulajdoni hányad arányában a tagsági jogok gyakorlását is biztosítani kell a gyógyszerészek számára, akiknek az osztalékból is tulajdonhányaduk arányában kell részesülniük. Az OEP szerződést bont azzal a gyógyszertárral, amely nem felel meg a törvényi előírásoknak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a patika nem válthat be receptet. Ettől azonban várhatóan nem kell tartani, mert a hatóságoknak sem érdeke a gyógyszerellátás ellehetetlenítése, így vélhetően előbb hiánypótlásra szólítják majd fel azokat, akiknél esetleg jogszabálytól eltérést találnak.
A patikák tulajdoni szerkezetének kényszerű átalakítása itt még nem fejeződött be. A hatályos törvénynek egyelőre csak az első része teljesült, a következő szerint 2017. január 1-jéig az 50 százalékot is meg kell haladnia a patikákban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak. Ez már nagyobb kiadást jelent majd, így elképzelhető, hogy a patikahitel iránt a következő években megnő a kereslet. A vételárat a mostani alkufolyamatban rendszerint a gyógyszertárak két-három havi forgalmában jelölték meg, ami egy közepesen jó forgalmú patika esetében jelenleg havi 20–25 millió forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.