BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint kétszázmilliárdnyi adózott külföldi jövedelem

Hiába lennének Magyarországon csak sürgősségi egészségügyi ellátásra jogosultak januártól a külföldön dolgozó és ott adót, járulékot fizető magyarok, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak azokat tudja szankcionálni, akik önként lemondanak a magyarországi ellátásról.

Az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belül mindenki csak egy országban köteles egészségbiztosítást fizetni, de az ellátást is csak ott veheti igénybe. A külföldön munkát vállaló magyaroknak így abban az országban kell bejelentkezniük a helyi egészségbiztosítóhoz, ahol dolgoznak, és az egészségügyi ellátásra is ott, a helyi szabályok szerint jogosultak.

Az ellenőrzéssel kapcsolatban az OEP-nél többszöri kérdésünkre is csak azt tudták hangsúlyozni, hogy aki tartósan külföldön él, annak az egészségbiztosítónál ezt be kell jelentenie, a TAJ-kártyáját is kell adnia. Akinek pedig nincs tb-kártyája, az nem lehet biztosított, vagyis meg kell térítenie az igénybe vett ellátást.

Vagyis aki önként kijelentkezik a magyarországi egészségbiztosítási rendszerből, azt számon tudják tartani. Azt azonban, aki ezt nem teszi meg, sőt, megállapodás szerint fizeti a havi 6810 forintos egészségügyi járulékot, vagy netán saját itteni céget fenntartva rója le maga után a havi fizetési kötelezettséget, nem képesek kiszűrni a rendszerből. Ő jelenleg külföldön és Magyarországon egyaránt teljes körű egészségügyi ellátást vehet igénybe.

A külföldön dolgozókról az OEP elvileg a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól kérhet információt, ugyanakkor a NAV adatbázisából csak az derül ki, hogy ki szerzett más országban (is) jövedelmet. Ez viszont nem jelenti azt, hogy az illető ott is élt, illetve ott is fizetett egészségbiztosítást.

A kettős adóztatás elkerülésének alapelve szerint mindenki abban az országban fizet adót, ahol megszerezte a jövedelmet. Aki kizárólag külföldön keresett pénzt, annak itthon adóbevallást sem kell készítenie, így róla nincs is információja a NAV-nak. Más a helyzet azzal, aki itthon és külföldön is dolgozott, mert neki ezt a bevallásban tájékoztató adatként fel kell tüntetnie. A tavalyi szja-bevallások tanúsága szerint 2012-ben 48 ezren összesen 219,5 milliárd forintnyi külföldön szerzett és ott adózott jövedelemről számoltak be. Rajtuk kívül 356-an a kettős adóztatásról szóló egyezménnyel nem érintett országban összesen 1,8 milliárd forintot kerestek, míg háromezren összesen 10,1 milliárd forint összegben tettek szert külföldön és itthon is adózó bevételre.


Külföldről haza
A külföldön dolgozó magyarok tavaly októberig 2,4 milliárd dollárt utaltak haza a Világbank becslése szerint. Ez a magyar GDP 1,8 százaléka. Jelenleg mintegy 462 ezren, a lakosság 4,6 százaléka él és/vagy dolgozik külföldön, többségük Németországban és Nagy-Britanniában. A KSH 97500-ra teszi, a GKI Gazdaságkutató negyed millióra becsüli a külföldön dolgozó magyarok számát. A Világbank szerint Kelet-Közép-Európában a külföldön dolgozók hazautalása a külfölditőke-befektetést követően a második legnagyobb külső pénzügyi forrást jelenti az országok gazdasága számára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.