Becslések szerint az elkövetkezendő években meredeken emelkedik a világon letöltött egészségügyi mobil applikációk száma, részben az egyre tudatosabbá váló betegek, részben az olyan kiegészítő eszközök nyomán, amilyenek a hordozható diagnosztikai eszközök, az úgynevezett okosmérők. Az okostelefonok világszerte átveszik a hagyományos mobilok helyét, ezekre 2013-ban több, mint 81 milliárd applikációt töltöttek le, amelyek 17 százaléka volt egészségügyi, vagy – például fogyókúrát, egészséges táplálkozást segítő - életmód-alkalmazás volt.
A mobiltelefonok laikus felhasználók számára készített applikációin azonban jóval túlmutatnak azok a lehetőségek, amelyeket valójában a mobile health (mHealth) tartogat, hiszen ide tartozhatnak a videokonferenciák, távmegfigyelő monitorok, online konzultációk, drót nélkül elérhető kórtörténet-adatbázisok, mobil betegnyilvántartások, vizit-emlékeztetők is – magyarázza Bálint Botond, a Fenntartható Magyar Egészségügyért Egyesület vezetője. A fiatal orvos néhány lelkes mérnök, programozó, orvos és egyéb szakember által készített alkalmazással demonstrálja egyrészt, hogy milyen óriási lehetőségek rejlenek az mHealth-ben, másrészt, hogy nem kellenek milliárdos fejlesztések ahhoz, hogy az információtechnológia biztosította lehetőségeket kihasználva sokkal gördülékenyebbé, gyorsabbá és biztonságosabbá tegyük a gyógyítást.
A laborom.hu alkalmazás nem más, mint egy személyre szabott egészségügyi „betegkarton”, amelynek segítségével bárki feltöltheti és rendezheti számítógépén vagy okostelefonján laborleleteit, kórtörténetét, testsúly-, vérnyomás- és vércukorértékeit. Ez utóbbiakat akár azoknak az okosmérőknek a segítségével is, amelyek gyakorlatilag már a jobb digitális eszközökével azonos árban beszerezhetők. Az adatbázis a beteg és a kezelőorvos számára egyaránt követhetővé, átláthatóvá, vizuálisan megjeleníthetővé teszi a beteg egészségi állapotával kapcsolatos számtalan információt, amely így bármikor rendelkezésre állhat.
„Egyelőre megbecsülhetetlen, mennyi pénzt lehet megtakarítani az ilyen és hasonló mobile health megoldásokkal, amelyek szükségtelenné tesznek sok felesleges orvos-beteg találkozást, ismételt vagy párhuzamos labor- vagy költséges képalkotó vizsgálatot, elkerülhetővé keresztbe gyógyszerelést” – mondja Bálint Botond. A szakember szerint az mHealth már 2020 előtt alapvetően meg fogja változtatni az egészségügyet és a saját egészségünkről kialakult képünket is, bár erre Magyarországon talán néhány évvel tovább kell várni.
Ezt az előrejelzést az az OECD összeállítás is alátámasztja, amely szerint az e-health tekintetében 2010-ben Észtország volt a legfeljettebb, az északi országot Dánia, Svédország, Finnország és Nagy-Britannia követte. Ez nem kevesebbet jelent, mint hogy például Svédországban bárhonnan elérhetők, lekérdezhetők a betegek adatai.
De az e-receptet is számos országban bevezették már – még Romániában is átálltak az elektronikus receptírásra tavaly - Magyarországon a projektek kidolgozása még mindig csak „folyamatban van”.
Az okoseszközöket már bevizsgálják
Az Amerikai Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) már tavaly szükségét érezte annak, hogy a mobiltelefon-alkalmazásokkal kapcsolatosan is fellépjen. Azokra az orvosi eszközökre – EKG-kra, vérnyomás- és vércukormérőkre stb. - terjesztette ki felügyeletét, amelyek mobilalkalmazásokhoz köthetők, és amelyek adatait ezentúl csak akkor fogadják el hitelesnek, ha az eszközt előzőleg bevizsgálta a hivatal. A szabályozás magukra az appokra nem terjed ki, pedig egy, a Pharmaonline-on közzétett tanulmány szerint a jelenleg rendelkezésre álló egészségügyi tárgyú mobilalkalmazások tartalma nem eléggé megbízható, és szigorítani kellene az engedélyezési eljárást is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.