BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változatlanul kevés lakást építenek

Jóllehet az építőipar elmúlt évi teljesítménye csaknem tizedével haladta meg a tavaly előttit, az ágazat sehol sem lenne az uniós pénzekből finanszírozott projektek nélkül

Továbbra is az uniós forrásból finanszírozott projektek húzzák az építőipart, a lakásépítés beindulása egyelőre várat magára – állapította meg az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A szövetség szakmai felmérése szerint az ágazat cégei idén a fizetőképes kereslet enyhe növekedésére számítanak, de mindenképpen korábbi üzleti pozíciójuk megőrzésével.

Miközben a vállalkozások közel fele a szerződésállomány növekedéséről számolt be, kitűnt a magánmegrendelések alacsony szintje és az, hogy a lakásépítési piac mélyponton van. Az épületek építésével foglalkozó cégek kétharmada a megrendelések hiányát, a megrendelők fizetőképtelenségét jelölte meg növekedést akadályozó tényezőként.

A Központi Statisztikai Hivatal ugyanakkor megállapította, hogy decemberben az építőipar termelése 11,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, az éves összesítés pedig 9,6 százalékkal haladta meg a tavaly előttit. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – az épületépítési projekt szervezése és az épületek szerkezetépítése – decemberben 28,5 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az egyéb építmények ágazat termelése 27,8 százalékkal emelkedett. Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése viszont 3,8 százalékkal csökkent 2012 utolsó hónapjához képest.

A decemberben kötött új szerződések volumene 59 százalékkal haladta meg a bázist. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 9,9 százalékkal, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene viszont jelentősen, 96,5 százalékkal emelkedett. A növekedés a gyorsforgalmi úthálózat bővítésére valamint árvízvédelmi munkákra, illetve közműfejlesztésre kötött néhány nagy értékű szerződésnek köszönhető.

Az építőipari vállalkozások december végi szerződésállományának volumene 64,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké kilenc, az egyéb építményeké 85 százalékkal bővült 2012 decemberéhez képest.
A szép statisztikai adatok ellenére tavaly az építőiparban 5672 cég szűnt meg, 11 százalékkal több mint egy évvel korábban, és 10 százalékkal több, mint amennyit az ágazat eddigi legrosszabb évnek tekintett 2010-ben töröltek – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.
„A cégtörlések száma alapján rettenetesen rossz évet zárt az építőipar, a szerződés- és megrendelésállomány figyelembevételével viszont már jóval vegyesebb a kép.

A 2010-es évvel szemben most jobbnak tűnnek az ágazat perspektívái, a megszűnő cégek helyett mostanában nem alakul azonnal két másik, így a jelenlegi megszűnési hullámot részben pozitív fejleményként is értékelhetjük” – mondta Tóth Tamás, az Opten igazgatója, rámutatva, hogy az elmúlt évben a megszűnéshez vezető okok között 4140 eljárással látványosan vezetett a felszámolás.
Amíg a 2011 végéig negyedévente átlagosan 1400-1500 új céget alapítottak az ágazatban, a szám tavaly 884-re mérséklődött. Ez a megszűnések számának emelkedésével együtt oda vezetett, hogy az elmúlt két évben első alkalommal tartósan csökkent az ágazatban működő cégek száma.

„Korábban is voltak időszakok, amikor semmiféle gazdasági számítás nem igazolta az építőipari cégek számának bővülését, de 2009–2010-ben a jogszabályi kiskapuk kihasználása robbanásszerű cégalapítási hullámot eredményezett, ami egyes esetekben kifizetetlen számlák hátrahagyásával és a lánctartozások felfutásával járt együtt” – foglalta össze Tóth Tamás, aki szerint a cégalapítások szigorítása, a teljesítést igazoló hatóságok felállítása és általában a cégjog keményedése nyomán jogszabályi szinten már van lehetőség a valódi tulajdonosok és cégvezetők felelősségre vonására. Ez még nem elterjedt gyakorlat.
Az Opten igazgatója úgy látja, messze vagyunk az ideális cégstruktúrától. – A tőkeszerkezet rendkívül szétaprózott, a végrehajtások száma és a cégfluktuáció irreálisan magas – mondja az igazgató.

Ahogy az ÉVOSZ látja

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint az évek óta szűkülő piac által elfedett szakemberhiányt már a tavalyi termelésbővülés is felszínre hozta. Az ÉVOSZ-felmérésre választ adó vállalkozások közel harmadának nincs elegendő szakmunkása: különösen az ács, kőműves, bádogos, villanyszerelő végzettségű szakemberekből van kevés. A válaszadó cégek a nehézségek között kiemelték a működési és projektfinanszírozási források előteremtését. A Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja által kínált, októberben kibővített beruházási hitelprogram a forráshiány egyik gyógyírja lehet. Sajnos a hitelprogramot csupán az építési vállalkozások fele ismeri. Tavaly ugyanakkor a vállalkozások 85 százaléka vett részt valamilyen EU-s vagy közbeszerzési pályázaton.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.