BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága beteg, drága terápia

Több mint 147 millió receptet váltottak be, ezzel összesen több mint 281 milliárd forintnyi gyógyszertámogatást használtak fel a betegek tavaly Magyarországon. Volt, akinek az éves gyógyszer­terápiájára majdnem 278 millió forintot költött az egészségbiztosító.

A tervezett 283 milliárd forinttal szemben végül is 281,5 milliárd forint támogatást fizetett ki a patikai forgalomban kiváltott gyógyszerek után az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A teljes támogatáskiáramláshoz ugyanakkor még hozzájön az a 14,4 milliárd forint, amellyel az olyan, úgynevezett speciális beszerzésű készítményeket támogatta a biztosító, amilyenek például az olyan ritkább, ugyanakkor drága betegségek orvosságai, amilyen a Hepatitis-C vagy a Sclerosis multiplex. Így összesen több mint 295 milliárd forintra rúgott a tavalyi gyógyszertámogatás összege, amelyet több mint 147 millió recept kiváltásánál használhattak fel a betegek. Egy beteg így átlagosan 41 ezer forintnyi támogatást használt fel, ez az összeg 2011-ben még 37700 forint volt. Az egyes orvosságok eltérő mértékű támogatása miatt azonban rendkívül nagy a szórás.

A hagyományos készítményekre szoruló betegek között is jelentős számban akadtak, akinek a terápiájára tízmillió forintos nagyságrendű támogatást fordított éves szinten a biztosító, a legdrágább éves kezelési költség ebben a kategóriában meghaladta a 32 millió forintot. A legdrágább kezelést igénylő súlyos betegségek esetében azonban előfordult, hogy egy beteg gyógyszeres terápiája csaknem 278 millió forintra rúgott. Az OEP statisztikája alapján elmondható, hogy 2013-ban a biztosító a magas vérnyomás kezelésére költötte a legtöbbet, majdnem 30 milliárd forintot. Ebből csaknem 2,8 millió beteg gyógyszeres terápiáját finanszírozták.

A második legdrágább betegség a nem inzulinfüggő diabétesz volt, itt a felhasznált 16,3 milliárd forintos támogatás mintegy félmillió beteg számára biztosított elérhető áru gyógyszert. Nem sokkal kevesebb pénzt, 15,3 milliárd forintot emésztettek fel a különféle koleszterincsökkentők, ilyeneket tavaly több mint 1,1 millióan szedtek. A sorban a következő legköltségesebb terápia az asztma-ellenes kezelés, erre 13,5 milliárd ment el tavaly, ami 366 ezer beteg kezelését tette lehetővé. Az inzulinfüggő cukorbetegség még kezelésére fordított támogatás még szintén meghaladta a 13 milliárdot, de 12 milliárdnál többet költött az egészségbiztosító a skizofrénia, valamint az idült tüdőbetegségek orvosságaira is.

Ehhez képest az olyan daganatos betegségek kezelésére szolgáló – nem kórházi – gyógyszerek támogatása is „csak” 5-8 milliárd forintba került éves szinten, mint az emlő- vagy a prosztatarák, valamint a leukémia. A legnagyobb támogatásokat igénylő 25 betegség összességében 198,4 milliárd forintjába került a biztosítónak, vagyis ez vitte el az éves keret több mint kétharmadát. A legnagyobb kiadást a támogatás nélkül a betegek számára gyakorlatilag megfizethetetlen daganatellenes szerek finanszírozása jelentette 2013-ban is. Ezek közül a legdrágábbra 6,7 milliárdot fizetett ki tavaly az OEP.

Szintén jelentős tételnek számítanak a légzőrendszerre ható egyes szerek, van, amelyikre éves szinten 5,7 milliárdot költött tavaly a biztosító. A legdrágább – nem speciális beszerzésű - vérképzőszervi készítmény 4,6 milliárd forinttal, míg a legköltségesebb idegrendszerre ható gyógyszer 4 milliárd forinttal könnyítette meg tavaly a tb-kasszát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.