Kaposváron adják ma át az ország ötödik olyan centrumát, ahol a legmagasabb színvonalú képalkotó diagnosztikát képviselő PET-CT-vel is vizsgálhatják a betegeket. Pozitronemissziós tomográf eddig két budapesti, egy debreceni és egy kecskeméti központban volt, ezekben az idén összesen 16330 beteg vizsgálatát finanszírozzák. Ez a vizsgálatszám azonban, tekintettel arra, hogy évente 60–70 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak, nagyon kevés – mondja a Kaposvári Egyetem általános és tudományos rektorhelyettese. Repa Imre szerint a finanszírozott vizsgálatszámot 80–100 ezerre kellene emelni. Ehhez viszont minimum tíz további központra lenne szükség, mert az eddigi négy gyakorlatilag maximális kapacitással üzemel. Ezért sem érhető el minden olyan beteg számára a PET-CT, akinél ezt az eljárást az onkológusok szakmailag szükségesnek tartják.
De problémát jelent az is, hogy a beutalás ma meglehetősen esetleges – mondja az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Kásler Miklós szerint az ideális az lenne, ha minden daganatos beteg esetében az úgynevezett onkoteam döntené el, szükség van-e a PET-vizsgálatra. Ezért is dolgoznak azon, hogy ez a vizsgálat mielőbb beépüljön az onkoterápiás protokollokba.
Ezzel talán elkerülhető lesz, hogy – mint a budapesti Pozitron Diagnosztika Központ vezetőjétől, Kókay Andrástól megtudjuk – hiába tartja szükségesnek a vizsgálatot az onkológus, az a PET-bizottság döntése miatt várat magára. Jelenleg több mint 700 beteg van előjegyzésen, a várakozási idő akár három-hat hónap is lehet, de Kókay András hangsúlyozta: sürgős esetben egy héten belül sorra kerül a beteg.
A rákos folyamatok előrehaladásának üteme viszont előre nem megjósolható, ezért a betegnek korántsem mindegy, mikor kerül sorra. Elvileg az OEP-nek sem, mert a PET-CT nem csupán daganatok korai és pontos kimutatására, hanem a megfelelő kezelés kiválasztására is alkalmas, miután a hagyományos radiológiai eljárásokkal szemben a szervek alaki elváltozásain túl a szövetekben zajló folyamatokról, azok anyagcseréjéről is pontos információkat ad. Segítségével pontosan megállapítható a betegség súlyossága, stádiuma, nyomon követhető az onkológiai terápia hatékonysága. Ez pedig, mutat rá Repa Imre, óriási lehetőség lenne egy nagyon is szűkös kasszából gazdálkodó egészségügyi rendszer számára.
Az OEP ez évtől emelte meg 14 ezerről 16 ezer fölé a finanszírozott vizsgálatszámot, ám ezzel párhuzamosan 250 ezer forintról 192 ezer forintra csökkentette az egy vizsgálatra jutó finanszírozási összeget.
Komoly bevételektől eshet el az ország
Nem csak az onkológiai ellátás hatékonysága, a betegek gyógyulási esélyei múlnak a hazai PET-CT-ellátottságon, hanem az is, hogy hoznak-e a jövőben hozzánk nemzetközi gyógyszervizsgálatokat. Az onkológiai szerek esetében ugyanis előírás a PET-vizsgálat, amit ha nem tudunk biztosítani, több milliárd forintos bevételtől eshetünk el. Hazánknak évente mintegy 50 milliárd forint bevétele származik a a klinikai gyógyszer-vizsgálatokból, jelenleg is több száz daganatos beteg bevonásával több tucatnyi gyógyszervizsgálat zajlik, amelyek révén a betegek a legújabb hatóanyagokhoz is hozzájutnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.