A tavaly nyilvántartásba vett 1632 készítménynek ugyanakkor mintegy 30 százalékkal szemben merült fel kifogás – amint az a Medical Online szaklap nemrégiben rendezett konferenciáján elhangzott. Ezek a kifogások döntően a reklámozásra vonatkoznak, az étrend-kiegészítők gyártói, forgalmazói ugyanis nem tulajdoníthatnak gyógyhatást a termékeiknek, nem fogalmazhatnak meg egészségre ható állítást sem. A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt években több tucat étrend-kiegészítővel kapcsolatos vizsgálatot folytatott le, összességében több tízmillió forint bírságot szabva ki a renitensekre. A forgalomba hozataltól eltiltott étrend-kiegészítők adatbázisában pillanatnyilag több mint kétszáz készítmény szerepel.
A reklámozás jogszerűségén kívül ugyanakkor sem minőség, sem pedig hatékonyság szempontjából nem vizsgálja senki az táplálék-kiegészítőket. Az OÉTI csak a gyártó által beadott, az adott termékre vonatkozó hatóanyag-listát nézi, azt nem, hogy az abban foglaltak fedik-e a valóságot. A hatóság honlapja így nem sokat segít az eligazodásban, mert vannak ugyan pipával jelölt termékek, ez a jelzés azonban csupán annyit jelent, hogy „a benyújtott dokumentumok alapján nem merültek fel olyan súlyos hibák az összetétellel, jelöléssel és a termék biztonságosságával kapcsolatban, amely alapján feltételezni lehetne, hogy a termék nem felel meg az étrend-kiegészítőkről szóló előírásainak”.
Maga a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete (MÉKISZ) is úgy látja azonban, hogy ez édes kevés a piacra lépő készítmények ilyen exponenciális növekedése mellett. „Csupán C-vitamin tartalmú táplálék-kiegészítőből több száz féle kapható ma Magyarországon. A laikus vásárló ezek közül legfeljebb az ár, a reklám vagy a kinézet alapján tud választani” – mondja Szép Judit, a MÉKISZ vezetőségi tagja.
Éppen ezért, a fogyasztók, valamint az etikus étrend-kiegészítő gyártók és forgalmazók védelmében döntött az egyesület egy védjegyrendszert bevezetése mellett. „MÉKISZ Tanúsított Minőség” védjegyet csak a tanúsítási eljáráson átesett készítmények kaphatnak, amelyek minőségét és megbízhatóságát több lépcsős szigorú ellenőrzés garantálja.
Mint Szép Judittól megtudtuk, a terméktanúsítás meglehetősen időigényes és költséges folyamat, ennek ellenére bíznak abban, hogy egyre többen vállalják, segítve a piac tisztulását, valamint a tudatos vásárlói döntést.
Nemcsak a kínálat, a kereslet is nagyobb
A hivatalos megfogalmazás szerint étrend-kiegészítőnek azokat az élelmiszereket nevezik, amelyek koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat, vitaminokat, ásványi-, vagy egyéb, élettani hatással rendelkező anyagokat. Bővülő kínálatukkal párhuzamosan nő irántuk a kereslet is: a Szinapszis Piackutató felmérése szerint 2012-ben már a lakosság 66 százaléka kúrálta magát különböző gyógyteákkal és gyógytermékekkel, míg 2006-ban még csak a lakosság 32 százaléka vásárolt ilyen készítményeket, és míg akkor havonta mindössze 1534 forintot hagytunk az ilyen készítményekért a patikákban, gyógynövényboltokban 2012-ben már 3182 forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.