A Cisco vezére azután fordult nyílt levélben Barack Obamához, hogy nyilvánosságra került néhány fényképfelvétel arról, hogyan törik fel és poloskázzák be a cég routereit és más, hálózati eszközeit az NSA emberei.
Az amerikai nemzetbiztonsági hivatal elleni újabb tiltakozáshullámot Glenn Greenwald, a Guardian volt újságírója váltotta ki „No Place to Hide: Edward Snowden, the NSA and the Surveillance State” (Nincs hová bújni: Edward Snowden, az NSA és a megfigyelő állam) című frissen megjelent könyvével, amelyben először publikálták a fotókat az állítólagos poloskázásról. A Cisco routereit, modemeit és más, az internethez és számítógépes hálózatokhoz használt eszközeit eszerint a nemzetbiztonsági szolgálat meghackeli, feltelepíti rájuk a kémkedéshez szükséges szoftvert, majd lezárja őket még azelőtt, hogy azok a végfelhasználókhoz jutnának. Az újságíró Edward Snowdennel együttműködésben publikálta a könyvet, amelynek célja az amerikai és a brit kormány által használt PRISM kémrendszer felfedése.
„Egyszerűen nem dolgozhatunk így, az ügyfeleink azt várják tőlünk, hogy olyan termékeket adjunk el nekik, amelyek megfelelnek a legmagasabb szintű morális és biztonsági feltételeknek” – fogalmazott Obamának írt levelében Chambers. Az IT Pro Portal tudósítása szerint a Cisco vezére azt követeli Washingtontól, hogy a lehető leghamarabb vezessenek be egy, a titkosszolgálatokra is vonatkozó etikai kódexet a szektor védelmében. A Cisco menedzsere úgy fogalmazott: amennyiben a helyzet nem változik, az veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok globális vezető szerepét a tech iparágban.
Ez a folyamat talán már el is kezdődött: a Ciscóval több területen rivalizáló Trend Micro vezére, Eva Chen arról számolt be, hogy a Snowden ügy kirobbanása óta növekedett az ügyfeleik száma. „Profitáltunk a PRISM botrányból, mert sok cégnél – főleg Európában – újragondolták, hogy biztosan amerikai IT biztonsági szolgáltatást szeretnének-e” – fogalmazott Chen. A japán vállalat ügyesen húzott hasznot az ügyből, hiszen a menedzsment egy nyilatkozatot is aláírt arról, hogy nem adják át nemzetbiztonsági szerveknek az általuk kezelt adatokat.
Ennél is továbbment a Cisco talán legjelentősebb riválisának tekinthető kínai Huawei: a vállalat vezetése az elmúlt másfél hónapban számtalan fórumon hangoztatta az NSA gyakorlatával kapcsolatos aggodalmait, miközben igyekezett mindenkit meggyőzni arról, hogy a termékeit nem hackelték meg. Eric Csu társ-vezérigazgató kampánykörútja érthető: a Huawei remekül ragadta meg az alkalmat arra, hogy visszavágjon Washingtonnak, amiért korábban éppen nemzetbiztonsági okokra hivatkozva zárták ki országos jelentőségű hálózatépítési pályázatokból.
A Kongresszus titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága 2012-ben közzétett egy jelentést, amely szerint meg kell akadályozni, hogy a Huawei és a szintén kínai ZTE felvásárlásba kezdjen az Egyesült Államokban, mivel a két cég esetében „nem garantálható, hogy működésükbe nem avatkoznak be külföldi titkosszolgálatok”. Washington egyébként egyetlen perdöntő bizonyítékot sem talált arra, hogy Peking valóban beavatkozna a két óriáscég működésében, az viszont biztos, hogy kiszorításukkal exponenciálisan növekedtek az amerikai versenyző, a Cisco győzelmi esélyei a tendereken. Mint ahogy az is, hogy a kiszivárogtatott NSA-dokumentumok szerint az Egyesült Államok kémkedett a Huaweinél és a kínai kereskedelmi minisztériumnál is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.