BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dühös levél Obamának – folytatódik a kémbotrány

John Chambers, az Egyesült Államok legjelentősebb, hálózati eszközöket gyártó cégének vezérigazgatója felháborodott hangú levelet küldött az amerikai elnöknek, követelve, hogy hagyják abba a vállalat készülékeinek meghackelését.

A Cisco vezére azután fordult nyílt levélben Barack Obamához, hogy nyilvánosságra került néhány fényképfelvétel arról, hogyan törik fel és poloskázzák be a cég routereit és más, hálózati eszközeit az NSA emberei. 

Az amerikai nemzetbiztonsági hivatal elleni újabb tiltakozáshullámot Glenn Greenwald, a Guardian volt újságírója váltotta ki „No Place to Hide: Edward Snowden, the NSA and the Surveillance State” (Nincs hová bújni: Edward Snowden, az NSA és a megfigyelő állam) című frissen megjelent könyvével, amelyben először publikálták a fotókat az állítólagos poloskázásról.  A Cisco routereit, modemeit és más, az internethez és számítógépes hálózatokhoz használt eszközeit eszerint a nemzetbiztonsági szolgálat meghackeli, feltelepíti rájuk a kémkedéshez szükséges szoftvert, majd lezárja őket még azelőtt,  hogy azok a végfelhasználókhoz jutnának. Az újságíró Edward Snowdennel együttműködésben publikálta a könyvet, amelynek célja az amerikai és a brit kormány által használt PRISM kémrendszer felfedése. 

„Egyszerűen nem dolgozhatunk így, az ügyfeleink azt várják tőlünk, hogy olyan termékeket adjunk el nekik, amelyek megfelelnek a legmagasabb szintű morális és biztonsági feltételeknek” – fogalmazott Obamának írt levelében Chambers. Az IT Pro Portal tudósítása szerint a Cisco vezére azt követeli Washingtontól,  hogy a lehető leghamarabb vezessenek be egy, a titkosszolgálatokra is vonatkozó etikai kódexet a szektor védelmében. A Cisco menedzsere úgy fogalmazott: amennyiben a helyzet nem változik, az veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok globális vezető szerepét a tech iparágban.

Ez a folyamat talán már el is kezdődött: a Ciscóval több területen rivalizáló Trend Micro vezére, Eva Chen arról számolt be, hogy a Snowden ügy kirobbanása óta növekedett az ügyfeleik száma. „Profitáltunk a PRISM botrányból, mert sok cégnél – főleg Európában – újragondolták, hogy biztosan amerikai IT biztonsági szolgáltatást szeretnének-e” – fogalmazott Chen. A japán vállalat ügyesen húzott hasznot az ügyből, hiszen a menedzsment egy nyilatkozatot is aláírt arról, hogy nem adják át nemzetbiztonsági szerveknek az általuk kezelt adatokat. 

Ennél is továbbment a Cisco talán legjelentősebb riválisának tekinthető kínai Huawei: a vállalat vezetése az elmúlt másfél hónapban számtalan fórumon hangoztatta az NSA gyakorlatával kapcsolatos aggodalmait, miközben igyekezett mindenkit meggyőzni arról, hogy a termékeit nem hackelték meg. Eric Csu társ-vezérigazgató kampánykörútja érthető: a Huawei remekül ragadta meg az alkalmat arra, hogy visszavágjon Washingtonnak, amiért korábban éppen nemzetbiztonsági okokra hivatkozva zárták ki országos jelentőségű hálózatépítési pályázatokból. 

A Kongresszus titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága 2012-ben közzétett egy jelentést, amely szerint meg kell akadályozni, hogy a Huawei és a szintén kínai ZTE felvásárlásba kezdjen az Egyesült Államokban, mivel a két cég esetében „nem garantálható, hogy működésükbe nem avatkoznak be külföldi titkosszolgálatok”. Washington egyébként egyetlen perdöntő bizonyítékot sem talált arra, hogy Peking valóban beavatkozna a két óriáscég működésében, az viszont biztos, hogy kiszorításukkal exponenciálisan növekedtek az amerikai versenyző, a Cisco győzelmi esélyei a tendereken. Mint ahogy az is, hogy a kiszivárogtatott NSA-dokumentumok szerint az Egyesült Államok kémkedett a Huaweinél és a kínai kereskedelmi minisztériumnál is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.