Az összefoglalóból kiderül, hogy az ellátatlan települések átlag lélekszáma 310 fő, melyek jellemzően azok a mikrotelepülések, ahol a rendszer bevezetését megelőzően sem volt helyben dohánytermék kiskereskedelem. Az NDN szerint teljes körű az ellátottság a fővárosban és Csongrád megyében, 10 alatti ellátatlan település található Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Pest megyékben, a két legrosszabb helyzetben lévő megye pedig Zala és Baranya, ahol a legmagasabb az aprófalvak, valamint a zsáktelepülések száma.
„Az aprófalvak kiemelkedően magas számát támasztja alá az a tény, miszerint ebben a két megyében az országos átlagtól eltérően az ellátatlan települések átlagos lélekszáma 229, illetve 237 fő” – fogalmaznak. A legfontosabb eredmények közé sorolták az egységes arculatú nemzeti dohánybolt hálózat kialakítását. Emlékeztettek: míg 2012-ben a kereskedők 58 százaléka értékesített fiatalkorúak számára dohányterméket, addig a dohánytermék árusítás koncentrálttá tétele, szigorúbb ellenőrzése, jelentősebb szankciók bevezetése által ez az arány 12 százalékra csökkent.
Szintén felkerült az NDN honlapjára a cégnél foglalkoztatottak létszáma és személyi juttatásai. Ebből kiderült, hogy az idei első negyedévben a társaság hét vezetője összesen 16,5 millió forintot keresett. Gyulay Zsolt vezérigazgató mellett Andrásik Sándorné operatív vezető és Polacsek Eszter gazdasági vezető tölti be a legfontosabb pozíciókat.
A cég honlapján közölt adatok szerint az operatív vezető havi bruttó 900 ezer forintot, míg a gazdasági vezető havi bruttó 880 ezer forintot vihet haza, de mindkettőjüknek 80 százalékos prémium járhat. Az NDN-nek 27 alkalmazottja van, ők az első negyedévben 27,1 millió forintot kerestek. A felügyelő bizottsági tagság viszont nem fizet túl jól: hárman mindössze 900 ezer forint tiszteletdíjat kaptak. „Az állami bevételek hatékony kezelésére az ND Nonprofit Zrt. kiemelt figyelmet fordított. 2013-ban, a kiszámlázott koncessziós díjak 99,7 százaléka pénzügyileg rendeződött” – olvasható az összefoglalóban.
Azt már korábban közölte lapunkkal a cég, hogy működésüket kizárólag a koncessziós díjakból fedezik. A negyedik trafikpályázat nyertesei már megnyitották vagy hamarosan megnyitják a dohányboltot, az ötödik trafikpályázatra pedig május 8-tól lehet jelentkezni. A negyedik körös trafikpályázaton eleve nem sikerült nyertest hirdetni 865 koncesszióra, így még mindig hosszú lehet az ötödik körben érintett települések listája. A kiírás megjelenésétől 30 nap áll majd a vállalkozók rendelkezésére, hogy benyújtsák a pályázatokat, ez a határidő 30 nappal meghosszabbítható.
Jól fialhatnak a dohányföldek
A tavalyihoz hasonlóan, az idén is több mint 4800 hektár dohányt ültetnek a gazdálkodók – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke. Bényei Illés szerint az egyik legnagyobb dohánytermelő, a pócspetri Petri Mezőgazdasági és Szolgáltató Szövetkezet is a korábbi ültetésre készül 101 hektáros területén. Tavaly 4817 hektárról mintegy 9000 tonna dohányt takaríthattak be a gazdálkodók. A termelőkkel idén is döntően a nyíregyházi Universal Leaf Tobacco Magyarország Zrt. és a szolnoki DOFER Dohányfermentáló Zrt. kötött értékesítési szerződést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.