Az egyes kontinensek, kiemelt régiók szállodai teljesítményét vizsgálva a szövetség szerint megállapítható, hogy szobafoglaltság terén a három legjobb eredményt Közel-Kelet, Ausztrália és Délkelet-Ázsia érték el 69 százalék feletti telítettséggel. Európában a londoni, a párizsi és az amszterdami hotelekben volt a legkevesebb üres szoba. „Az egyes szállodai kategóriák között a legnagyobb javulás az ötcsillagos kategóriában mutatkozott, ahol a 2014 első négy hónapjában az átlagos foglaltság 3,9 százalékkal, a bruttó átlag szobaár pedig 7,9 százalékkal múlja felül a bázist” – írta az MSZÉSZ. Hozzáteszik: a szállodák áprilisi eredményei lényegesen meghaladták az év első három hónapjában elértet. Ez részben azzal magyarázható, hogy idén áprilisban voltak a húsvéti ünnepek, melyek a szállodai üzletmenetben jelentős súllyal bírnak.
A hazai szállodáknak még mindig csak mintegy a fele használhatja legálisan a csillagait. Legutóbb újabb 7 szálloda minősítéséről döntöttek, ezzel 374-re emelkedett a csillagok használatára jogosult magyar hotelek száma. Az ágazat évek óta arra panaszkodik, hogy a viszonylag kicsi magyar piachoz képest folyamatosan bővül a szállodai kapacitás. Ez a trend megtörni látszik, ugyanis 2014 első négy hónapjában a magyarországi szállodai kapacitás, a szobák száma – 54 184 – országos szinten 0,4 százalékkal kisebb volt a múlt évhez képest. Főleg a budapesti 3,3 százalékos csökkenés segíthet sokat a szállodaipar jövedelmezőségén.
Szintén régóta vágyott állapot, hogy a fejlesztési pénzeket ne új szállodák építésére, hanem a meglévők modernizálására fordítsák. A következő négy évben összesen például mintegy 400 millió forint értékű fejlesztésekre készül a legnagyobb kapacitású zalakarosi szálloda, amely a fürdőváros vendégéjszakáinak negyedét biztosítja. A csaknem 900 ágyas Hotel Karos Spa 2007-ben érte el a legnagyobb forgalmat, 132 ezer vendégéjszakával. A válság miatt ezután csökkent a kihasználtság, de tavaly már meghaladták a 2006-os, 124 ezer vendégéjszakás eredményüket. A nettó árbevételük megközelítette a 1,5 milliárd forintot, amely csaknem eléri a válság előtti, 2007-es csúcsév forgalmi adatát. A magas hitelállomány mellett üzemi eredményük tavaly a forgalom 22 százalékát tette ki. „Kezdetben 196 alkalmazottat foglalkoztattunk, de a gazdasági válság miatt a dolgozói létszám mára 115-re csökkent” – fogalmazott Üsztöke Botond vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.