BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsan nő az Erste privátbankja

Az első negyedév végére 250 milliárd forint fölé emelkedett az Erste privátbanki vagyona. Egy átlagos ügyfél már 114 millió forintot tart a számláján. Egyre többen választják a diszkrecionális portfóliókezelést

A piaci átlagot meghaladó eredményeket ért el az idén, és stabilan tartja a piacon negyedik helyét az Erste Bank Private Banking üzletága – mondta a vagyonkezelő cég sajtótájékoztatóján Kállay András igazgató. Az idén március végén már 250 milliárd forintot kezeltek, ami 19 százalékkal haladja meg a tavaly márciusit, mindezt organikus növekedéssel érték el. Az átlagos ügyfélvagyon is növekedett az utóbbi 12 hónapban 93 millióról 114 millió forintra. Ha családonként nézik az átlagvagyont, ennél magasabb. 130-140 millió forint körüli számlák jönnek ki, és a cégekkel, ingatlanokkal együtt általában egymillió euró fölötti vagyonnal rendelkező családok számítanak az Erste tipikus privátbanki ügyfeleinek.

A hazai privátbanki piacot Kállay körülbelül 1800-2000 milliárd forintosra becsülte, ám megjegyezte, ezeken a becsléseken belül elég nagyok lehetnek az eltérések attól függően, melyik szolgáltató mit számít privátbanki ügyfélkörnek. Vannak olyan pénzügyi intézmények, amelyeknél 50 vagy 100 millió forint fölötti vagyonnal lehet csak valaki privátbanki ügyfél, máshol már 30 millió forinttal is beengednek egy klienst ebbe a körbe. Az Ersténél egyébként a belépési korlát 50 millió forint.

Az ügyfelek vagyonának már csak elenyésző hányada, 5 százaléka van bankbetétekben, ez még az ausztriai szintnél is alacsonyabb. A többi pénzt valamilyen befektetési eszközben tartják. A befektetési jegyek teszik ki a kezelt vagyon legnagyobb hányadát, körülbelül 60 százalékos a részesedésük, egyedi részvényekben és kötvényekben az ügyfélpénzek 10-15 százaléka van. Egyre kedveltebb az ügyfelek körében az úgynevezett diszkrecionális vagyonkezelés, amikor a pénz forgatását teljes mértékben a privátbankra bízzák, az állomány több mint 12 százalékát már így kezelik. A magyarországi piacon egyébként ez a szolgáltatástípus még nem túlságosan elterjedt, néhány százalék lehet az aránya, fejlettebb privátbanki kultúrával rendelkező országokban viszont a 30-40 százalékot is eléri a részesedése.

A befektetéseken belül az abszolút hozamú alapok aránya az Ersténél viszonylag alacsony, körülbelül 10 százalék. Ennek az az oka, hogy nem szeretnék az ügyfélvagyonok fölötti felügyeletet túlzott mértékben kiadni a kezük közül. Ugyanakkor szívesen dolgoznak együtt olyan cégekkel, amelyek jók ezen a területen, és mivel az Erste abszolút hozamú alapokban nem túlságosan erős, egyebek között az OTP és a Concorde Alapkezelő konstrukcióit is kínálják. Az igazgató megjegyezte: az alacsony kamatkörnyezetben egyre nagyobb kihívást jelent a megfelelő hozam elérése az ügyfelek számára. A kliensek a jegybanki alapkamat fölött 3 százalékos hozammal már elégedettek, de ehhez is kockázatot kell vállalniuk a vagyonkezelőknek.

Jöhetnek külföldi pénzek

Néhány napja az Erste is elindult a stabilitási megtakarítási számlákkal (SMSZ), amelyeken adóamnesztiával helyezhetik el a külföldön lévő vagy igazolatlan eredetű pénzeiket az állampolgárok. Kállay becslése szerint nagyjából 1500-2000 milliárd forint közötti vagyont tarthatnak külföldön magyar állampolgárok.

Az SMSZ-t 5 millió forintos minimum összeggel lehet megnyitni, de átlagosan 100 milliós összegeket hoznak haza külföldről. A legutóbbi adóamnesztia során 100-150 milliárd forint jött vissza az országba. Az SMSZ is hazahozhat legalább ennyit, főleg hogy Svájcon nő a nyomás, hogy adja ki más országnak az ügyféladatokat.

Az SMSZ-t 5 millió forintos minimum összeggel lehet megnyitni, de átlagosan 100 milliós összegeket hoznak haza külföldről. A legutóbbi adóamnesztia során 100-150 milliárd forint jött vissza az országba. Az SMSZ is hazahozhat legalább ennyit, főleg hogy Svájcon nő a nyomás, hogy adja ki más országnak az ügyféladatokat. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.