A Gazprom ellenlépésre készül azon uniós országokkal szemben, amelyek visszafordítják Ukrajnába az Ukrajnán keresztül kapott, orosz gázt.
Ilyen terve hivatalosan Szlovákiának és Lengyelországnak van. Magyarországon keresztül már május 20. óta folyik a kiszállítás, az importvezetéktől eltérő csövön.
Formálisan aligha van jogi alapja Alekszej Miller, a Gazprom első embere pénteki fenyegetésének, hiszen ami gázt az orosz társaság az Európai Unióban eladott, az akkortól szabadon továbbadható, és bárhová el is szállítható. Gyakorlatilag azonban oka és eszköze is van a társaságnak arra, hogy fellépjen az e szabadságukkal élő vevők, országok ellen. Az Ukrajnának való gázeladással ugyanis az orosz gázt visszafordítók, vagy a más forrásból szállítók egy olyan ukrajnai gáztársaságot segítenek – a Naftogazt –, amelynek a Gazprommal elszámolási vitája van. A Naftogaznak való eladással piacot is elvesznek a Gazpromtól. A Kommerszant emlékeztet, hogy októbertől egy évi kétmilliárd köbméteres mennyiségnek megfelelő reverz szállítás indul egy régi, egyelőre használaton kívüli vezetéken Ukrajnába Szlovákia felől. Azóta Ukrajna egy olyan javaslatot is beterjesztett az Európai Bizottság elé, amely szerint a Szlovákián keresztüli gázvásárlása évi 30 milliárd köbméterre nőne. Az UralSzib számítása szerint, ha az EU elfogadja a tervet, akkor azon a Gazprom 2016-ban hárommilliárd dollárt veszít.
Válaszként nyugodtan megteheti a gázóriás – szerződéses kötelezettségei messzemenőkig való betartása mellett –, hogy kevésbé lesz rugalmas a szlovákiai, a lengyelországi vagy a magyarországi gázeladásról folyó tárgyalásokon, amikor például a megrendelt, de át nem vett gáz sorsáról, illetve a később szállítandó gáz áráról egyeztet. Magyar részről például igen jó volna azon 7-8 milliárd köbméter gáz átvételének és kifizetésének a későbbre ütemezése, ami a 2014-es és a 2015-ös megrendelésen belül fölöslegesnek mutatkozik. (A Gazprom reagálását cikkünk alján közöljük.)
A Világgazdaság információi szerint magyar részről formálisan a GdF az eladó, amely két további társaságon keresztül jut az Ukrajnának május 20. óta egyre nagyobb tételben eladott gázhoz. (Egyes hírekben felmerült a tavalyi reverz ügyletet bonyolító RWE neve is, de forrásaink nem erősítették meg, hogy az RWE most is eladna Ukrajnának.) A GdF mai (hétfői) kivitele egyébként túllépte a tízmillió köbmétert, ami több mint a négyszerese az induló mennyiségnek. Május 20. óta az ukrajnai és az ausztriai behozatalunk kis ingadozással szinten maradt, az önmagában nem túl nagy romániai importunk pedig megugrott.
Fontosabb, hogy hogyan áll a földalatti tárolók felöltése. A töltés üteme nagyjából egyenletes, tehát nem lassult az ukrajnai eladás beindulása óta, de május 20. előtt volt a mostaninál jóval nagyobb napi betárolás is. Vasárnap 18 százaléknál tartottunk, míg tavaly ugyanazon a napon már 24,7 százaléknál. A lapunkhoz eljutott piaci vélemények szerint a kereskedőknek azért nem akaródzik betárolni, mert drága a szolgáltatatás. Annak ellenére, hogy egy minapi MEKH rendelet alacsonyabbra nyomta a betárolási tarifát, a gáz ezer köbméterének egy idényre való tároltatása (a rendszerhasználati és tároláshoz kapcsolódó tarifák kifizetésével) jelenleg 100-130 dollárba kerül attól függően, hogy milyen gyors a betárolás üteme.
Ez elviselhetetlenül magas annak ismeretében, hogy a piacon magának a gáznak az ezer köbméteréért is csak nagyjából 300 dollárt kell fizetni.
Rendre visszatérő kérdés, hogy ahelyett, hogy a kereskedőkre várunk, a Gazpromot kellene megbízni, illetve a számára lehetővé tenni, hogy biztonsági okokból Magyarországon tároljon gázt. Úgy tűnik azonban, hogy egy harmadik megoldás valósul meg: a nagykereskedelmet is bonyolító és a gáztárolás is végző MVM kapta feladatul a tárolók valameddig való feltöltését. Az MNV-től 100 milliárd forint tulajdonosi kölcsönt kap hozzá.
A válaszban idézték Alekszej Millert, aki cége közgyűlésén leszögezte: „pillanatnyilag nincs fizikai reverz gázszállítást. Ám a közeljövőben megtörténhet, hogy csökkentenünk kell az európai gázmérő állomásokra küldött földgáz mennyiségét, ha azt tapasztaljuk, hogy beindul a reverz, Ukrajna felé.”
A válaszban idézték Alekszej Millert, aki cége közgyűlésén leszögezte: „pillanatnyilag nincs fizikai reverz gázszállítást. Ám a közeljövőben megtörténhet, hogy csökkentenünk kell az európai gázmérő állomásokra küldött földgáz mennyiségét, ha azt tapasztaljuk, hogy beindul a reverz, Ukrajna felé.” -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.