Még hétfőig tart a 85. Könyvhét, a könyviparnak idén valamivel több oka van az ünneplésre, mint az elmúlt években. A lapunk által megnézett nagyobb kiadók ugyanis javítani tudtak eredményeiken. A Libri Könyvkereskedelmi Kft-nek például 7,8 milliárd forintról 8,3 milliárd forintra nőtt a forgalma, így 2013-ban 120 millió forintos nyereséggel zárt.
Az állami könyvterjesztés romjain 1993-ban létrejött Líra sem panaszkodhat, hiszen 4,6 milliárd bevétel mellett mintegy 100 millió forintos profitot könyvelhettek el. A Kossuth Kiadó és az Ulpius pedig fej-fej mellett haladt, mindkét társaság 1,5 milliárdos forgalmat bonyolított, és szintén nyereségesen zártak.
„Az általános üzleti környezet – különösen az elhúzódó globális pénzügyi- és gazdasági válság és annak hatásai – a tárgyévben nem volt kedvező, a gazdálkodás összességében kedvezőtlen piaci körülmények
között zajlott” – ez viszont már Libri-Shopline Nyrt. beszámolójában olvasható. A két meghatározó, vezető könyvkereskedelmi cég összevonásával tavaly decemberben születő társaság ugyanakkor leszögezi: a 30 millió forintos veszteség ellenére a belátható jövőben is fenn tudja tartani működését.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület és a könyvhetet is szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése felméréséből ugyanakkor kiderült: tízből négy olvasó illegális forrásból is letölt, hogy hozzájusson a keresett e-könyvhöz. „A nyomtatott könyvet inkább a könnyebb beszerezhetősége teszi vonzóvá, míg az e-könyvet a kedvezőbb ár miatt választanák többen. Az e-könyvet olvasók több mint fele hozzájut ahhoz a könyvhöz, amit olvasni szeretne – csak valamivel kevesebb, mint egyharmadnyian jelezték azt, hogy nem jutnak hozzá, mert sok könyv csak nyomtatott formában jelenik meg” – olvasható az MKKE honlapján.
A kutatásban résztvevők, vagyis a kérdőívet kitöltők majd egyharmada rendelkezik olyan eszközzel, amellyel tud elektronikus könyvet olvasni. Ugyancsak magas számban jelezték a válaszadók, hogy már olvastak valaha elektronikus könyvet, arányuk majdnem eléri az 50 százalékot. A válaszadók 44 százaléka viszont egyáltalán nem olvas e-könyvet.
„Ha egy könyv nyomtatott és elektronikus formában is elérhető, a válaszadók 13 százaléka választja az e-könyvet elsősorban, 84 százalékuk marad a hagyományos, nyomtatott formánál” – írta a könyvkiadók egyesülete. Szerintük az illegális tartalmak magas arányú használatát jelzi az is, hogy a letöltőknek mindössze harmada nyilatkozott úgy, hogy egy e-könyv beszerzésekor figyel arra, hogy csak legális weboldalról szerezzen be könyvet.
„A mostani felmérés alapján amennyire örvendetes, hogy az újdonságok iránt fogékony fiatal korosztály körében egyre elterjedtebb a korszerű e-könyvek használata, azaz az olvasáskultúra a digitális térben sem szorul vissza, olyannyira megdöbbentő szembesülni azzal, hogy az elvileg legtudatosabb állampolgárok, a felsőfokú végzettségűek jelentős része számára szinte teljesen közömbös, hogy olvasnivalójukat legális vagy illegális forrásból szerzik-e” – írja az MKKE honlapján Zentai Péter László, az egyesület igazgatója.
Tankönyvek nélkül tavaly mindössze 9200 könyv jelent meg 16,8 millió példányszámban és 1835 darabos átlag példányszámban. A tankönyvekkel együtt számított könyvpiac 2012-ben alig haladta meg az 58 milliárd forintot, ugyanez az adat 2013-ban 59,6 milliárd forint volt, a növekedés így 2,75 százalékos.
Öt év után megállt a piac zsugorodása. A közel tíz évig tartó könyvpiaci konjunktúra utolsó évében, 2008-ban még 67,6 milliárdos forgalmat összesíthettek. A közoktatási tankönyvek nélküli, szabadforgalmú könyvpiac 2013-ban 43,9 milliárd forint volt, ami 4,6 százalékos nominális forgalmi növekedést jelent. A könyvpiac legnagyobb forgalmú ágazatává a szépirodalom, pontosabban a fikciós művek kategóriája lett. Az ide sorolható művek tavalyi 13,7 milliárd bruttó forgalma a könyvpiac harmadát képviseli.
Lovasi élete érdekli az embereket
A Bookline.hu havi sikerlistáját jelenleg Po Bronson, Ashley Merryman: Amit rosszul tudtunk a gyerekekről című könyve vezeti Grecsó Krisztián: Megyek utánad című regénye előtt. Szintén sokan a kosarukba tették már Lévai Balázsnak a zenész Lovasi Andrásról írt művét. Heti bontásban pedig már ebből a könyvből fogyott a legtöbb. Az író halála után újra sok példányt vásároltak Gabriel García Márquez: Száz év magány című regényéből is, valamint régóta a legkelendőbb könyvek között van Ferenczi Krisztina: Narancsbőr – Az Orbán-vagyonok nyomában című írása
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.