BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rég nem látott magasságba ugrottak a felvásárlások

Rendkívül aktívak voltak az első félévben a világ legnagyobb vállalatai, összesen 1750 milliárd dollár értékben jelentettek be felvásárlásokat és egyesüléseket, amire 2007 óta nem volt példa. A gyógyszeriparban számíthatunk a legnagyobb összegű tranzakciókra.

Régóta nem látott magasságba ugrott az első félévben a világszerte bejelentett felvásárlások és egyesülések (M&A) értéke, a Thomson Reuters által összegyűjtött adatok szerint összesen 1750 milliárd dollárnyi ügyletről érkezett hír június végéig, ez 75 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi időszakkal összevetve. Legutoljára 2007-ben volt ilyen aktivitás ezen a területen, igaz a globális gazdasági válság előtti utolsó év első hat hónapja jócskán túlszárnyalta a mostani értéket, hiszen akkor 2280 milliárd dollár értékben jelentettek be akvizíciókat és összeolvadásokat.

Jelentős különbség azonban az idei és a 2007-es M&A-láz között, hogy míg a válság előtt a kockázati tőkecégek jártak élen a felvásárlásokban kihasználva, addig napjainkban az egyes iparágak meghatározó vállalatai igyekeznek még tovább erősíteni piaci pozícióikat. A Thomson Reuters összesítése szerint a bejelentett tranzakciók száma 17698 volt, ez minimális mértékben elmaradt a 2013 első félévi adattól. Ez egyébként azt mutatja, hogy az idén jóval nagyobb összegű ügyletekre szánták el magukat a világ meghatározó vállalatai. További érdekesség, hogy különösen a második negyedévben voltak aktívak a cégek, hiszen ebben az időszakban az ezermilliárd dollárt is meghaladta a nyilvánosságra került M&A akciók értéke.

A felvásárlási láz alaposan megmozgatta a gyógyszeripart, a legnagyobb értékű tranzakciók ebből a szektorból kerültek ki. A Thomson Reuters összeállítása kiemeli a Pfizer 118 milliárd dolláros ajánlatát az AstraZeneca-ra – amely egyelőre úgy tűnik, túl alacsony volt -, a Botox-ot gyártó Allerganért a Valeant által kínált 53 milliárd dollárt, illetve az AbbVie és a Shire közötti 46 milliárd dolláros, szintén igencsak kétséges ügyletet. A második legaktívabb ágazatnak a média bizonyult, igaz részben a távközlési szegmens szereplőinek köszönhetően. A Comcast 45,2 milliárd dollárt ajánlott a Time Warner Cable-ért, míg az AT&T a DirecTV-t vinné.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.