Emlékezetes, hogy a dohánybolti koncessziók elsőkörös kiosztásakor a Miniszterelnökséget akkor még államtitkárként vezető Lázár János úgy fogalmazott: a Philip Morris dohányipari multi állhat a botrány mögött. A cég szerint a piac átrendeződése – mint minden nagy változás – valamennyi érintettet nagy kihívások elé állított. „A folyamat konszolidációja jelenleg is tart. Cégünk, és tapasztalataink szerint a rendszer többi szereplője is mindent megtesz annak érdekében, hogy a struktúra hosszú távon fenntartható legyen” – értékelte lapunknak az elmúlt egy évet a Philip Morris Magyarország Kft. A botrány azóta ugyan elcsendesült, de még mindig tart: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a minap kezdeményezte a Fővárosi Törvényszéknél, hogy a hatalmas iratmennyiségre tekintettel hosszabbítsa meg a dohánykoncessziós pályázatok elbírálásával kapcsolatos közérdekű adatok kiadásának határidejét.
Az új rendszer meghatározta a településen belül gyakorolható koncessziós jogosultságok számát, a dohányboltban értékesíthető termékkört és a fiatalkorúak védelme érdekében is szigorú előírásokat hozott. „A legnagyobb mértékben a szeszes italokra és dohányárukra fordított kiadások estek vissza, reálértéken több mint tizedével, ezen belül a dohányáruk fogyasztása 17 százalékkal csökkent” – írta KSH Magyarország 2013 című jelentésében.
Hozzáteszik: a dohányáruk jelentős drágulása (19 százalék), valamint a trafikrendszer bevezetése következtében a lakosság dohányzási szokásai átalakultak, cigarettavásárlásra a háztartások reálértéken ötödével kevesebbet, dohányáru vásárlására ugyanakkor tizedével többet költöttek, mint a megelőző évben. A büdzsé sem járt jól: a 2012-es 345 milliárd forintról 312 milliárdra mérséklődött a dohánygyártmányok jövedéki adójából befolyt bevétel. Több száz településen nem megoldott az ellátás, így jelenleg is tart az ötödik trafikpályázat.
Az állami bevételek hatékony kezelésére a cég kiemelt figyelmet fordított: a kiszámlázott koncessziós díjak 99,7 százalékát pénzügyileg rendezték.
Az állami bevételek hatékony kezelésére a cég kiemelt figyelmet fordított: a kiszámlázott koncessziós díjak 99,7 százalékát pénzügyileg rendezték. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.