A szakember szerint a magyar–orosz viszonylatban a tejtermékkivitel nem jelentős, ennek mennyisége évente 50–100 tonna között alakul. Problémát az unió piacán rekedt termékek, elsősorban a lengyel, holland, német sajtok okozzák. Úgy véli, olyan dömpingárat hozhat, amely akár három hónap alatt is tönkre teheti az ágazatot.
Az elnök elképzelhetőnek tartja azt is, hogy – adott esetben – átcímkézett termékek is megjelennek a piacokon – magyarázta. „Tárgyaltunk már a kormányzattal és a szakminisztériummal is, és azt az ígéretet kaptuk, kiterjesztik és erősítik az ellenőrzéseket a tiltólistára került termékek esetében” – tájékoztatott a szakember. Az elnök az egyik megoldást abban látja, hogy nyomon követik a termékeket a gazdától a felvásárlóig, az üzembe kerülésig.
Oroszország hangsúlyozta: aki enyhít a hozzáállásán, annak engedményeket tesznek – érvelt a szakember, és hozzátette: nem tartja kizártnak, hogy Magyarországnak kedvezőbb besorolásba kerül. Az elnök Szerbiára hivatkozott, ahol Alekszandar Vucsics miniszterelnök kijelentette: az a tény, hogy országa nem csatlakozik Nyugat-Európához, óriási üzleti lehetőséget nyújt az oda irányuló exportnak.
Zseljko Szertics, a szerb kereskedelmi kamara elnöke közölte, hogy elsősorban szilvát szállíthatnak az orosz piacra, de jók az esélyei más mezőgazdasági termékeknek és édességeknek is. Tavaly az Oroszországba irányuló szerb élelmiszer-export értéke 185 millió dollár volt. Összehasonlításul: Magyarország Oroszországba irányuló agrár- és élelmiszerexportja 2013-ban 320 millió dollár volt, ebből mintegy 190 millió dollárnyi mennyiséget sújt a tilalom.
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerint nem számottevő az orosz embargó közvetlen hatása a magyar agrárexportra, elsősorban csak olyan vállalkozásoknak okozhat nehézséget, amelyek kizárólag, vagy jelentős arányban Oroszországba exportálnak. Az FM közleményében azt írja: a tárca agrárdiplomáciai hálózata útján folyamatosan kapcsolatban áll a stratégiai magyar mezőgazdasági piacokkal, és az így kapott információk alapján megkezdte az olyan hazai, vagy, uniós intézkedési lehetőségek felmérését, amelyek hatékonyan járulhatnak hozzá az orosz szankciók nemkívánatos hatásainak kiküszöböléséhez.
A várható károk enyhítésének lehetséges módozatain a magyar szakértők már dolgoznak – tette hozzá, aki szerint az embargó hatásainak enyhítésére szánt mintegy 400 millió euró várhatóan kevés lesz.
A várható károk enyhítésének lehetséges módozatain a magyar szakértők már dolgoznak – tette hozzá, aki szerint az embargó hatásainak enyhítésére szánt mintegy 400 millió euró várhatóan kevés lesz. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.