BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Embargó - Dömpingáruk megjelenésével számolnak a szakértők

Veszélybe kerülhet a kormány egyik legfontosabb stratégiai célja: a zöldség-gyümölcs exportjának növelése, illetve az állattenyésztés felfuttatása. Az orosz piac kiesésével kérdéses a fejlesztések megtérülése, hiszen nem biztos, hogy lesz hol eladni a növekvő termékmennyiséget. Vélhetően sokkszerűen többletkínálat jelenik meg a hazai piacon, és ez egy olyan érzékeny termékkörnél, mint az állati termékek vagy a zöldség-gyümölcs, hatalmas áresést involválhat – mondta lapunknak Horváth Gábor, a Magyar Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára

Nagy veszteségekkel számolhat Magyarország az embargó miatt, hiszen az orosz piacra szánt, szerződéssel már lekötött termékek itthon maradnak. Miközben a következő időszakra új szerződéseket kellene kötni, és a termelési szerkezetet is meg kellene határozni. A bizonytalanság okán ennek nyilván akadályai vannak – nyilatkozta a szakember s hozzátette: mivel az EU egészét kitiltották a piacról, jelentős árumennyiség maradhat a belső piacon, ami felboríthatja a kereslet-kínálat egyensúlyát. Ezen túlmenően ez a termékfelesleg, azzal hogy piacot keres magának, a többi exportpiacunkon is versenytársként jelentkezhet.

A főtitkár arról is beszélt: a kormányzati stratégia célja a zöldség-gyümölcs exportot 1,2 millió tonnára növelése, valamint az állatállomány felfuttatása. Ezeknek célkitűzések megvalósítására a 2014-2020 időszakban jelentős fejlesztési forrásokat kívánnak fordítani. Az orosz piac kiesésével azonban a fejlesztések megtérülése veszélybe kerül, hiszen nem biztos, hogy lesz hol eladni a növekvő termékmennyiséget – magyarázta.

Magyarország számára tragédia lenne pont ennek a szomszéd piacnak az elvesztése, mivel alacsonyak a szállítási költségek, s már jól működő kapcsolatainak vannak ott –tette hozzá.

Felmerül az a kérdés is, hogy az állattenyésztés és a zöldség-gyümölcs ágazat esetleges felfuttatásával párhuzamosan piacunk is lesz-e, ahol a többlettermékeinket el tudjuk adni. Különösen érdekes ez a zöldség-gyümölcs kapcsán, mert azt a közelben kellene értékesíteni.

z a gond, hogy termelőket fejlesztésre ösztönzi a kormány, százmilliárdokat költ ennek támogatására, miközben piacaink nem feltétlenül biztosítottak. Nyilvánvalóan csak versenyképes termékekkel lehet a világpiacon vevőket találni. Az állattenyésztést illetően ehhez hatékony, a legmodernebb állattartó telepek kellenek. Csakhogy a magyar kormányzat éppen ezeket teszi most tönkre – érvelt a szakember.

Gondban vannak a térségben is

A román agrárexportnak eddig 2,2 százaléka irányult Oroszországba, de az uniós szankciók elleni moszkvai válaszlépéseknek közvetett kihatásai is lehetnek a román mezőgazdaságra – számolt be a román Hotnews.ro hírportál. Tavalyi az év első négy hónapjában az Oroszországba irányuló román kivitel megközelítette a 450 millió eurót, ez az adott időszak román exportjának 2,8 százaléka tette ki. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja ugyanebben az időszakban 23,7 millió eurót forgalmat bonyolított: ez az ágazat kivitelének 2,2 százalékát jelentette.

Az élelmiszerek árának átlagban 10-15 százalékos csökkenésére lehet számítani Csehországban, amennyiben az orosz embargó következtében – állapította meg elemzésében a cseh élelmiszeripari kamara. „Amennyiben nem fogjuk a piacot következetesen ellenőrizni, és nem gátoljuk meg az élelmiszerek dömpingáron való importját, az árak10-15 százalékkal csökkenhetnek” – nyilatkozta Dana Vecerová, a kamara szóvivője.

Az élelmiszerek árának átlagban 10-15 százalékos csökkenésére lehet számítani Csehországban, amennyiben az orosz embargó következtében – állapította meg elemzésében a cseh élelmiszeripari kamara. „Amennyiben nem fogjuk a piacot következetesen ellenőrizni, és nem gátoljuk meg az élelmiszerek dömpingáron való importját, az árak10-15 százalékkal csökkenhetnek” – nyilatkozta Dana Vecerová, a kamara szóvivője. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.