„Arcátlanság, hogy így megvásárolja szabadságát valaki, míg másoknak, akiknek nincs vagyonuk, bűnhődniük kell" – hangoztatta Sabine Leutheusser-Schnarrenberger volt német igazságügyi miniszter, miután Bernie Ecclestone ellen 100 millió dollár fejében megszűntettek egy büntetőpert. A Frankfurter Allgemeine Zeitung „Obszcén egyezség" címmel tudósított az eseményről.
Kedden Münchenben Peter Noll tanácsvezető bíró azt közölte, hogy a bíróság elfogadta a védelem és az ügyészség közös javaslatát, és ítélethozatal nélkül megszünteti a megvesztegetés és hűtlen kezelésre felbujtás vádjával kezdeményezett eljárást. A vádlott terhére rótt vádak „lényeges elemeit nem sikerült alátámasztani" az áprilisban kezdődött perben. A német jogtörténelemben rekordnak számító összeg kifizetésével Ecclestone büntetlen előéletű marad és folytathatja a munkáját a Forma–1 élén.
Ecclestone-nak 99 millió dollárt kell befizetnie a német államkasszába, míg 1 milliót a német gyermekhospice közhasznú alapítvány számlájára. A 83 éves brit üzletembernek és családjának a Forbes szerint 4,2 milliárd dolláros vagyon van, ő a világ 371. leggazdagabb embere.
Az ügyészség azzal vádolta meg Ecclestone-t , hogy 2005-ben 44 millió dollárral megvesztegette a Bayern LB bajor tartományi bank igazgatótanácsának egy volt tagját, Gerhard Gribkowskyt. Állítólag arra kérte, hogy a banknak a Forma–1-ben birtokolt többségi üzletrészének értékét becsülje alá, hogy így adják el az üzletrészt a CVC Capital Partners nevű, Ecclestone-hoz közelálló cégnek. A CVC 2006-ban 35 százalékos részesedése lett az F1-ben, és cserében biztosította Ecclestone helyét az F1 irányításának élén elnök-vezérigazgatóként. A Bayern LB Leo Kirch médiamágnás csődbe menetele után jutott többségi tulajdonhoz a Forma–1-ben, azonban értékesíteni akarta részesedését, amivel Gribkowskyt bízták meg.
Gribkowskyt 2012-ben elítélték korrupcióért, hűtlen kezelésért és adócsalásért 8 és fél évre. Ecclestone mellett több tanú is kiállt, egyesek azt állították, hogy Ecclestone azért adott pénzt Gribkowskynak, mert megzsarolta, hogy nyakára küldi a brit adóhatóságot. A 83 éves üzletember attól is tarthat, hogy a Bayerische LB kártérítést követel. A pénzintézetnek korábban 25 millió eurót ajánlott fel e célból.
Ecclestone, akit 10 éves börtönbüntetés fenyegetett Londonban már azt hangoztatta, hogy hülyének érzi magát, mert fizetett. A Daily Expressnek azt nyilatkozta, hogy ártatlan, és ha októberig vár, akkor sok pénzt megspórolhatott volna, de akkor az üzletvezetéssel nem tudott volna foglalkozni. Ügyvédei szerint, ha a tárgyalást végig vitték volna, akkor felmentették volna, mivel nem tudták volna bizonyítani a bűnösségét.
Ecclestone helye megingott a Forma–1 élén. A CVC társalapítója, Donald Mackenzie kijelentette, ha bizonyosságot nyer a törvénysértés, akkor leváltják a Forma–1 éléről. Ecclestone januárban kilépett az F1 igazgatótanácsából, de visszatérését jelezte a per lezárása után. A Guardian szerint a jövőben a CVC nem akarja majd alkalmazni az F1-et 40 éve vezető Ecclestone-t, sőt részvényeiket is eladnák. Egyrészt a botrányok miatt, másrészt csökken az Forma–1 nézettsége (a korábban erős bázisnak számító Olaszországban például 30 százalékkal), a kisebb csapatok anyagi nehézségekkel küszködnek. Nehezményezik, hogy Ecclestone teljes mértékben elzárkózik az internet és a közösségi média elé történő nyitástól mivel azzal nem lehet pénzt keresni, ami szintén a versenysorozat iránti érdeklődést csökkenti. A német Auto Motor und Sport szerint a CVC F1-es részvényei iránt az amerikai médiamágnás John Malone érdeklődik, valamint Lawrence Stroll, a Tommy Hilfiger vezetője. Esélyes még a Red Bull, illetve a Lotus vezetőit sorai között tudó két konzorcium is.
Átcsoportosítások a Hungaroringnek
A múlt héten a kormány 527,2 millió forint egyszeri, azonnali átcsoportosítását rendelte el a költségvetésből a Forma-1-es televíziós közvetítés 2014-es jogdíjának biztosítására. Pár nap múlva a Magyar Közlönyben megjelent, hogy 600 millió forint támogatást kap a Hungaroring Sport Zrt. a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból az idei rendezvényke megvalósítására. A magyar állam idén 30,84 millió dollárt, mintegy 7 milliárd forintot fizetett idén a Forma-1 jogdíjáért, amit nemrég utalt át a magyar fél. 2002-ben a jogdíj még 10,29 millió dollár volt, ami évi 10 százalékkal emelkedett, majd 2012 óta 7,5 százalékkal. 2008-ban még 2,7 milliárd forintot, tavaly már 6,4 milliárdot kellett kifizetni a jogdíjért, elvileg 2021-ig biztosan lesznek futamok Mogyoródon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.