A malária a legelterjedtebb fertőző betegség a világon. A WHO 2013-ban 207 millióra becsülte a maláriás esetek számát, és 627 ezer halálesetért tette felelőssé a betegséget. Ázsia, Afrika, Közép- és Dél-Amerika, Óceánia és a Karib-térség bizonyos területein elterjedt, az Egyesült Államok járványügyi szervezetének adatai szerint 106 országban van jelen, és ezzel csaknem 3,4 milliárd embert, a világ népességének felét veszélyezteti.
A malária ellen nincs védőoltás, a fertőzést jelenleg malária elleni gyógyszer szedésével lehet, ám ez leginkább a veszélyes területre utazók számára elérhető. Ennek ellenére évente mintegy 33 ezer utazó lesz maláriás.
A világ egyik legnagyobb vakcinagyártója, a GlaxoSmithKline - ő szállítja például a most ősszel kezdődő kötelező méhnyakrák-elleni védőoltást – három évtizede kutatja a malária elleni vakcinát.
A brit vállalatnak ez eddig több mint 350 millió dollárjába került, és a számítások szerint további 260 millió dollárra lesz még szükség a malária-kutatások folytatásához. A kutatómunkát az indiai Bill & Melinda Gates Alapítvány és a PATH Malaria Vaccine Initiative 200 millió dollárral támogatta.
A tervek szerint a vakcina piaci ára alig haladná meg az előállítás költségét, és a tervezett forgalmából származó mintegy 5 százalékos nyereséget a GSK visszaforgatná a kutatás-fejlesztésbe.
Az új vakcina a malária egyik alfaja ellen véd, de mivel a Szaharától délre fekvő afrikai országokban ez a megbetegedések leggyakoribb kórokozója, emberéletek százezreit mentheti meg. Különösen, hogy a malária okozta halálesetek mintegy 90 százaléka a dél-afrikai országokat sújtja, és a betegség áldozatainak 77 százaléka öt évnél fiatalabb.
A GSK által kifejlesztett védőoltás úgy akadályozza meg a fertőzést, hogy gátolja a parazita bejutását a májba, ez által azt is, hogy ott szaporodjon, majd a véráramba kerülve fertőzze a vörös vértesteket.
Az Európai Gyógyszerügyi Hivatal most WHO-val közösen értékeli a vakcina vizsgálati dokumentációját. A készítmények hatásosságát igazoló adatok részben olyan klinikai vizsgálatokból származnak, amelyek 13 afrikai kutatóközpontban zajlottak több mint 16 ezer csecsemő és kisgyermek részvételével. Ha a vakcina gyártására a GSK zöld utat kap, a WHO jövő év végéig kidolgozza az afrikai lakosság oltási programjának irányelveit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.