Lesz miből előtörlesztenie a Sziget Kft-nek a meglévő 400 millió forintos hitelét, ugyanis a VOLT és a Balaton Sound után a Sziget fesztivál is rekord-látogatottsággal büszkélkedhet: a hétfő hajnalban véget ért fesztiválra 415 ezren voltak kíváncsiak. Pedig tíz éve nem voltak olyan kevesen a fesztiválon, mint tavaly: összesen 362 ezren, a 2012-es bulinál 17 ezerrel kevesebben látogattak ki a rendezvényre. A Sound 145 ezer látogatót vonzott Zamárdi szabadstrandjára, a soproni Lővér kempingben pedig 5 nap alatt 120 ezren voltak.
Utoljára 2009-ben volt olyan nap, hogy a Sziget kapujára kitették a „megtelt” táblát és ebben az évben volt a legnagyobb az összlátogatószám is, akkor 390 ezer. Az évek során ez a szám közel 30 ezerrel csökkent. „Sokat kínlódtunk az elmúlt években a nemzetközi zenei program kialakításával, mindeközben viszont elindítottunk egy arculat megújulási és szolgáltatásfejlesztési folyamatot is” – magyarázta Gerendai Károly főszervező, aki elmondta, hogy az idei fordulat szerinte annak köszönhető, hogy egyrészt eltolták a Sziget időpontját egy héttel, így nem ütközik más kontinensek fesztiváljaival, ami könnyítette a sztárok szerződtetését, másrészt a fejlesztések mostanra értek be. Az augusztus elején inkább Amerikában és Japánban turnézó előadók idén az egy héttel későbbi időpontban már el tudtak jönni a Szigetre.
A látogatócsúcs azt is jelenti, hogy az idei Sziget mindenképpen nyereséges volt. Tavalyhoz képest 2014-ben nagyjából 300 millió forinttal nőttek a kiadások, ezzel együtt úgy kalkuláltak, hogy a 390 ezres látogatottság jelenti a nullszaldót, és ezt sikerült túlszárnyalni. A hetijegyek több mint 80 százalékát Nyugat-Európában értékesítették, az összlátogatottságban az elsősorban a napijegyeket preferáló magyarok aránya csaknem 50 százalékos. A zárt kempingekben a legtöbb vendég holland, őket követik a franciák, az Egyesült Királyságból érkezett vendégek, majd az olasz és német állampolgárok. A Sziget fesztivál teljes büdzséje 3,6 milliárd forint (az első 26 millió forintba került), míg a Sound mintegy 1 milliárd forintos, a VOLT pedig 700-800 millió forintos költségvetésből gazdálkodhat. A látogatottságot tekintve a Sziget már az első ötben van Európában, lassan ismertségben is hasonló a helyzet, de minden fontosabb mutató alapján benne van a legjobb tízben.
A fesztiválszezon még nem ért véget, hiszen október közepéig tart idén a második Nagyon Balaton rendezvénysorozat. „A tavaly útjára indított B my Lake fesztiválunkat azóta Európa legjobb új fesztiváljának választották, a zamárdi STRAND pedig augusztus 20-án a Tankcsapda koncertjével indul” – mondta Lobenwein Norbert, a Nagyon Balaton egyik alapító-főszervezője. A kormány nemrég jelentette be: összesen 415 millió forint plusztámogatásban részesíti a kormány a Sziget, a VOLT, a Balaton Sound és a Nagyon Balaton fesztiválokat. Számításaik szerint Magyarországra irányuló turizmus 10-12 százalékát a fesztiválok generálják, évente 100 milliárd forint bevételhez juttatva a gazdaságot. Konkrétan a Nagyon Balaton kap 265 millió forintot, Gerendaiék pedig 150 millió forintot. A fesztiváloknak komoly segítséget jelentett az is, hogy a belépőik árának áfa-tartalmát a kormány tavaly nyáron 27-ről 18 százalékra csökkentette.
Kaszálnak a fapadosok
A fapados légitársaságok is mindig rajta tartják a szemüket a fesztiválnaptáron. Már normális jelenségnek számít, hogy a Sziget előtti és utáni napokban drágábbak lesznek a repülőjegyek. Idén is menetrend szerint megteltek a terminálok a fesztiválokról hazainduló fiatalokkal. A többnapos szórakozásban megfáradt utasok ilyenkor a járatuk indulásától függően még akár két-három napig „laknak” a repülőtéren. A Budapest Airport kifejezetten számukra kijelölt területeket különített el. A cél az, hogy olyan helyen töltsék el ezt az időt, ami a többi utast nem zavarja a mozgásban és a folyamatos reptérüzemet sem akadályozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.