A közel-keleti légúti koronavírus (MERS-CoV) egy újonnan felfedezett kórokozó, 2012 áprilisa óta jelentenek eseteket és járványokat a Közel-Keleten élők és az oda utazók, vagy ideiglenesen ott tartózkodók köréből – derül ki az Országos Epidemiológiai Központ hírleveléből. A vírus legfőképpen az Arab-félszigeten és a szomszédos országokban okoz megbetegedéseket, de jelentettek már eseteket az USA-ból, az Egyesült Királyságból, Németországból, Franciaországból, Olaszországból, Görögországból és Hollandiából is.
Ez év áprilisáig átlagosan mindössze havi 15 betegről érkezett jelentés, majd egészen a közelmúltig megemelkedett az esetek száma. A múlt hónap végéig
853, laboratórium által igazolt koronavírus-fertőzést regisztráltak, közülük 331 végződött halállal, a halálozás 38,8 százalékos volt, lényegesen alacsonyabb, mint a járvány elején.
A legtöbb esetet eddig Szaúd-Arábiából, az Egyesült Arab Emírségekből, Jordániából és Katarból jelentették. Az elsődleges esetek - akiknek nem volt kapcsolata korábban igazolt beteggel - többsége középkorú férfi, és a másodlagos esetek között is több valamivel a férfi, aminek oka a nemek közötti szegregáció lehet. A WHO MERS-CoV Vészhelyzeti Bizottsága már májusában megállapította, hogy közegészségügyi szempontból a helyzet súlyosbodott, de egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a fertőzés folyamatosan terjed emberről emberre, ezért – az Ebolával ellentétben – itt még nem kellett járványügyi szükséghelyzet kihirdetni.
Az embereknél megbetegedést okozó közel-keleti légúti koronavírus génszekvenciája nagyon hasonló ahhoz, ami tevékben is megtalálható. Továbbra sem egyértelmű, melyik állat a vírus „gazdaállata”, több tanulmány is a MERS-hez kapcsolódó koronavírusokat igazolt denevérekben, de egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a vírus átmeneti gazdaszervezete az egypúpú teve. A vírust feltehetőleg a fertőzött teve szemváladéka, teje és vizelete, szervei és húsa terjeszti. A fertőzött teve nem feltétlenül mutat tüneteket, ezért nem ismert, hogy egy farmon, vágóhídon, versenypályán melyik állat üríti a vírust, ami észrevétlen humán fertőződésekhez vezethet. Feltételezések szerint az afrikai kontinensen élő tevék között széles körben jelen lehet a koronavírus, ami a kórokozó terjedéséhez vezethet az Arab-félszigeten kívüli területeken is. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a tevék környezetében élő, dolgozó személyek (tevefarmi és vágóhídi munkások, állatorvosok) nagyobb eséllyel fertőződnek meg.
Mindezek alapján a járványügyi szakemberek szerint a vírus elsősorban és döntően tevéről emberre, emberről emberre csak korlátozottan, kizárólag szoros kontaktus esetén terjed.
Az arab kultúrában hagyományosan előfordul nyers tevetej és a tradicionális gyógyszernek tekintett tevevizelet fogyasztása. A hagyomány úgy tartja, hogy a tevevizelet kiváló hajápoló szer, számos fertőző betegséget gyógyít, alkalmas emésztőszervi panaszokra, különböző rákos megbetegedések gyógyítására, sebgyógyításra is és afrodiziákumként is szolgál. Félő azonban, hogy a vírus a tevék vizeletében is jelen van.
A fertőzés gyanúja azoknál merül fel, akiknél az Arab-félszigetre való utazást követő 14 napon belül láz, felső légúti tünetek (köhögés, nehézlégzés) jelentkeznek; vagy akik az Arab-félszigetről érkező beteggel szoros kapcsolatba kerültek.
A betegség lappangási ideje 1-14 nap, tünete lehet láz, hidegrázás, fejfájás, száraz köhögés, nehézlégzés, izomfájdalom. A megbetegedés járhat torokfájással, náthával, szédüléssel, émelygéssel és hányással, hasmenéssel, hasi fájdalommal is. A megbetegedések eltérő súlyosságúak lehetnek: enyhe légúti tünetek jelentkezésétől a súlyos akut légúti tünet együttes (SARS) kialakulásáig. Kialakulhat tüdőgyulladás és veseelégtelenség, de jelentettek már láztalan légúti megbetegedést és tüdőgyulladást megelőző hasmenést is. A vírusnak jelenleg nincs specifikus ellenszere, kezelni csak a szövődményeket tudják az orvosok.
Annál a két magyar állampolgárnál, aki Libériából jött haza korábban, végül nem merült fel az Ebola-fertőzés gyanúja sem. Egyiküket még a nyugat-afrikai országban maláriával kezelték.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.