BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vajna mindenkivel tárgyalt - nem találják a helyüket a kaszinók

Hétfőtől már fogadhatná a játékosokat a két új budapesti kaszinó, de az Andy Vajna érdekeltségébe tartozó Las Vegas Casinó Kft. egyelőre nem találta meg a megfelelő helyszínt.

Értesüléseink szerint a koncessziókat elnyerő cég az összes korábbi első kategóriás játékterem tulajdonosait megkereste (például a Vörösmarty téri Monte City-t, vagy a zuglói Atlantist), de nem született megállapodás, főleg a bérleti díj mértéke miatt.

Most a józsefvárosi Orczy tér lehet az első számú célpontja a beruházásnak. A Las Vegas Casino Kft. aktivitása egyelőre leginkább a különböző álláshirdető portálokon látványos, ahol gőzerővel keresi leendő munkatársait többek között kasszás, kamerás és dealer munkakörökbe. Úgy tudjuk, hogy a Szima Gábor érdekeltségébe tartozó nyíregyházi és debreceni kaszinók esetében már az utolsó simításokat végzik.

Nem olcsó mulatság megnyitni egy kaszinót. „A koncessziós jog tulajdonosának koncessziós díjat kell fizetnie, mely 2014-ben Budapesten és Pest megyében évente I. kategóriájú kaszinó esetén legalább 646,3 millió forint, II. kategóriájú kaszinó esetén évente legalább 377 millió forint” – szól a törvény. A tavaly megszavazott jogszabály három régióra osztja fel a piacot: Nyugat- és Kelet-Magyarországon legfeljebb három-három, míg Budapest környékén maximum öt kaszinó lehet. Bennük összesen 3300 nyerőgép működését engedélyezték. Ez sokszorosát jelenti a jelenlegi gépszámnak. A játékkaszinó játékadója – ideértve a játékkaszinóban üzemeltetett pénznyerő automatát is – ha az adóévben elért tiszta játékbevétel összege 0-10 milliárd forint között van 30, 10 milliárd 1 forinttól 3 milliárd forint és a 10 milliárd forinton felüli rész 10 százaléka. Ugyankkor a szerencsejáték-szervező a tárgyhavi adó összegéből az általa a tárgyévre megfizetett koncessziós díj egytizenketted részének összegét levonhatja.

Egy jó helyen lévő kaszinó azonban szinte garantáltan nyereséget termelne. Ezt támasztja alá a közvetetetten a Szerencsejáték Zrt tulajdonában lévő, de az év végén az engedélyét elvesztő tropicana esete is. „Az Országgyűlés 2012. októberében elfogadta a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény módosítását, mely megtiltotta a pénznyerő automaták játékkaszinón kívüli üzemeltetését. E szabályozás hatására a kaszinópiacon jelentős fellendülés következett be, a vendégszám és a forgalom ugrásszerűen nőtt a társaságnál is” – olvasható a cég beszámolójában. Ebből kiderül, hogy a kaszinó managementje intézkedéseivel a jogszabályi környezet változása által előállt piaci kihívásra azonnal reagálni tudott (területi bővítés, átalakítás, játékautomata géppark fejlesztés), mindez pedig kiugró gazdálkodási eredmények elérését tette lehetővé. A játékbevételeken belül elsősorban a pénznyerő automaták üzemeltetéséből származó árbevétel nőtt kiugróan a Tropicana kaszinóban, több mint ötszörösére az előző évhez viszonyítva. „Ennek következtében részarány eltolódás is tapasztalható, míg 2012-ben az összes játékbevétel 35 százaléka származott a pénznyerő automaták üzemeltetéséből, addig 2013-ben ez az arányszám 73 százalékra nőtt” – áll a dokumentumban.

A kormány szerint az adózási ösztönző eszközök is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy а hazai játékkaszinó piac а lehető legrövidebb időn belül kiemelkedően magas jövedelemtermelő szintet érjen el. A játékadó bevételek azonban egyelőre az új kaszinók nélkül is a tervezett szint szerint alakulnak. Július végéig 19,6 milliárd folyt be a költségvetésbe, tavaly ilyenkor még csak 17,5 milliárdnál tartott a számláló. Havi szinten megbízhatóan közel 3 milliárd forint játékadóval gazdagodik a büdzsé, 2014-re pedig összesen 33 milliárd forinttal számoltak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.