Tóth Attila, a mérnöki szolgáltatásokat nyújtó CÉH-csoport elnök-vezérigazgatója a cég azerbajdzsáni megjelenéséről elmondta: miután a válság után lefeleződött a magyar építőipar, kénytelenek voltak új lehetőségek után nézni, és éppen kapóra jött egy Azerbajdzsánból érkező, kórháztervezésre-építésre vonatkozó megkeresés.
Tóth Attila kiemelte: 12 kisebb céget vittek az azeri piacra, vagy alvállalkozóként, vagy beajánlották azokat. A cég termelésének 20-30 százaléka exportteljesítmény, a cél az 50 százalék elérése – mondta. „Az exportunk olyan országokba irányul, ahol egy bizonyos tudáshiány van, és így ott értékesíteni tudjuk a saját szakértelmünket, ezért a keleti piacokra irányul az exportunk” - mondta.
A szoftverfejlesztéssel foglalkozó Pont Systems vezérigazgatója, Kovács László cégük vietnámi megbízásának körülményeit ismertette. „A válság minket is érzékenyen érintett, miután megrendelőink visszafogták megbízásaikat, így mi is kerestük a külföldi lehetőségeket” – emelte ki. Egy népesség-nyilvántartó rendszer kiépítését célzó vietnámi megbízáshoz úgy jutott hozzá a cég, hogy Magyarország kötött segélyhitelre vonatkozó megállapodást kötött Vietnámmal. A cégvezető 2010-ben ment ki először tárgyalni, a szerződés 2013-ban lépett hatályba.
A cégnek a vietnámi terjeszkedés előtt már volt külpiaci tapasztalata, miután korábban Romániában és Szerbiában leányvállalatot hoztak létre, illetve németországi megbízásokat is teljesítettek. A külpiacok felé 2005- 2006 óta kezdtek el folyamatosan nyitni. Kezdetben 15 százalék volt a cég exportaránya, a céljuk most az, hogy meghaladják az 50 százalékot.
Mindkét cégvezető arról számolt be, hogy az azeri, illetve a vietnámi vállalati kultúra igen hierarchizált. „Ha az adott megbízó cég főnöke akart valamit, akkor azt azonnal kellett teljesíteni, ilyenkor nagy sietség volt, pár óránk maradt elkészíteni az adott munkát” – mondta Tóth Attila. Kovács László pedig arra is kitért, hogy előnyükre volt, hogy annak idején nagyon sok vietnámi tanult Magyarországon, közülük sokan felsővezetők lettek. Az ő cégük is olyan partnercéget talált, amelynek a vezetője Magyarországon járt egyetemre. A CÉH-csoport elnök-vezérigazgatója ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy esetükben is előny volt, hogy honnan jöttek, miután a magyarokat „török típusú” népnek tartják Azerbajdzsánban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.