Bellák Zoltán példaként említette az AirBnb szállásfoglalási rendszert, amely a szállodaiparban eredményezhet mélyreható változásokat, az Ubert, ami a személyszállítás területén indított forradalmat, vagy a pénzügyi szolgáltatások kapcsán a Bitcoint. A szakértő szerint ahhoz, hogy Budapest valóban felhő-nagyhatalommá válhasson, szükség van az internetet és a digitális ipart intenzíven, önmaga részeként használó startup világ fejlődésére. A Prezi, a LogMein, a Ustream eddigi sikerei mellett látszanak további reménységek, mint például a Trezorit, vagyis ebből a szempontból kedvező a helyzet, hiszen adott az innovatív környezet. A másik Budapest maga, Bellák Zoltán közlése szerint a magyar főváros részben pont a felhő (cloud) szolgáltatások elterjedésének köszönhetően egyre inkább alkalmas arra, hogy központtá váljon ebben a szegmensben. További fontos tényező a hatékony és okos (smart) szabályozás. „Ezen a területen egyelőre bölcs visszafogottság jellemző a törvényalkotókra és nem történtek olyan lépések, amelyek ellehetetlenítették volna ezt a célkitűzést” – mutatott rá az EuroCloud Magyarország Egyesület elnöke. „A legtöbb esetben a legjobb szabályozás, ha hagyják az iparágat békésen fejlődni. Azonban a cloud esetében két területen is fontos a jogszabályi beavatkozás, az egyik a kereskedelem – hiszen az országhatárokon átívelő szolgáltatásokról van szó –, a másik pedig az adatvédelem kérdése, hiszen nagyon fontos a bizalom megteremtése” – fűzte hozzá Bellák Zoltán.
A hazai mikro- és kisvállalkozások körében már általános a felhőalapú megoldások használata a szakértő szerint. A nagy cégeknél hatékonysági, versenyképességi okok miatt lenne igény az ilyen szolgáltatásokra, ám több ágazatban is a szabályozás nem vagy csak korlátozottan teszi lehetővé alkalmazásukat. A középvállalatoknál pedig megfigyelhető, hogy főként az exportra is dolgozó társaságok élnek szívesen ezekkel a lehetőségekkel.
Gazdaságfejlesztési hatások
Az EuroCloud 2009-ben jött létre. Az iparági tömörülés célja, hogy egységes európai szabályozás és minőségtanúsítási rendszer megteremtésével segítse a felhő alapú szolgáltatások térnyerését. Az EuroCloud Magyarország Egyesületet 2011-ben hozták létre, és a szervezet az idén már harmadik alkalommal rendezi meg az EuroCloud Day konferenciát Budapesten. A rendezvény deklarált célja, hogy rámutasson a felhőalapú megoldások gazdaságfejlesztési hatásaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.