Az elmúlt hónapok időjárása rendkívüli károkat okozott az őszi termésben, az ágazat egyik nagy vesztese szőlészet és borászat lehet. Elsősorban a Dunántúlon vannak problémák, mivel ott több volt a csapadék – közölte lapunkkal Tóth István, a Magyar Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára. A szakember szerint az a baj, hogy az esővíz a levélen keresztül is bejut a szőlőbe, és felhígítja benne a cukrot. Egy kiadós eső után például a18-as cukorfok lemehet akár 16-ra is, emiatt több helyen is kivárnak még a szürettel. Mivel a szőlőben lévő cukormennyiség határozza meg később a bor alkoholtartalmát – amelynek 11 százalék fölött kellene lennie – fontos a szüretelés időpontjának időzítése. A helyzetet súlyosbítja, hogy a nedvesség és a magas fokú pártartalom miatt elterjedtek különféle gombabetegségek, amelyek rothadást okoztak. A növényvédő szerek piacán azonban hiány alakult ki, így a munkálatok helyenként állnak.
A szakember arról is beszélt, hogy a szőlő megfelelő cukortartalma a minőségi oltalom alatt álló boroknál okoz majd gondot, ugyanis a megkülönböztető jelzés használatának feltétele, hogy minimum 8 százaléknyi természetes alkoholt tartalmazzanak.
A jelzések szerint a csapadék több térségben is a betakarított termés fele nem megfelelő minőségű, és a prognosztizált 3 millió hektoliteres bormennyiség helyett 10-15-kal lesz kevesebb. Ez azt is jelenti, hogy az idén kisebb exporttal és kevesebb minőségi borral számíthatunk, mivel több borász is kénytelen lesz cukorral javítani a bor eltarthatóságán – tette hozzá.
Az esős időjárás nem kedvezett a kukoricatermelőknek sem. „Egy hónappal ezelőtt még 8,5 millió tonnás, rekordtermést jósoltunk, de ez sem tartható – mondta a titkár. Ha még sok eső lesz, akkor nem csupán az okoz többletköltséget, hogy a néhol 20 százalék feletti nedvességtartalmat a betakarítás után 14 százalék alá kell csökkenteni, hanem a szártőkorhadás is” – tette hozzá. A helyzetet nehezíti, hogy a kukoricatermés világszerte rekordokat dönt, a tavalyi termésből is bőven van raktáron.
Az őszi eső a napraforgót sem kímélte. Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke azt nyilatkozta, ha folytatódnak az esőzések, és pár napon belül nem kezdődhet el a betakarítás, akkor az idei termés fele is kárba veszhet. Sok helyen a munkagépek továbbra sem férnek hozzá a felázott földekhez. Ahol nem is áll meg a víz – például az alföldi homoktalajon –, a napraforgó tányérjai ott is felfogják a nedvességet, s így vízben álló növények között már felütötte a fejét a szürkepenész. A szakember szerint ezzel együtt a belső piac ellátása így is bőven megoldott lesz a maradék terméssel.
Több szakmai szervezet is kérni fogja majd a Földművelésügyi Minisztériumtól a termelők támogatását az agrárkár-enyhítési alapból. Az a gond, hogy a termelők által kötött biztosítások jobbára belvízre, fagykárra szólnak, ilyen özönvízszerű esőzésekre nem. Ezért kárt mindennek valószínűleg nekik kell majd viselni.
Új termékstruktúra Tokajban
A Tokaj Kereskedőház Zrt. új termékstruktúrát vezetne be, amellyel akár tízszeresére is nőhet a tokaji borvidéken a borágazatból és kapcsolódó szektorokból származó, jelenleg 20 milliárd forintra becsült jövedelem. Az új termékstruktúra kialakítását és a nemzetközi márkaépítést 10 országra kiterjedő piackutatás alapozza meg. A legfontosabb potenciális célpiacok közé sorolt Németországban, Franciaországban, vagy Kínában a felső kategóriás éttermek éttermek legfeljebb 5 százaléka tart az italválasztékában tokaji bort. Ezzel szemben az USA-ban a felmérésben szereplő éttermek 20 százalékában lehet tokajit rendelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.