Ugyan 2012. február 3-án csődölt be a Malév, a kormány még mindig nem tudja, hogy pontosan mennyit kellene fizetnie az egykori állami cég dolgozóinak. „Miután a felszámolási eljárás még nem fejeződött be, jelenleg még pontosan nem ismert a ténylegesen ki nem elégített dolgozói követelések nagysága, várhatóan a Bérgarancia Alapból történt kifizetéssel együtt meghaladja az 50 százalékot. A Magyar Állammal szemben a dolgozók által indított per állásáról érdemi információval nem rendelkezünk” – válaszolta a Nemzeti Fejlesztési Mimnisztérium lapunknak arra a kérdésére, miszerint hajlandó-e az állam kifizetni a Malév-dolgozók követeléseit.
Emlékeztettek: a felszámoló a megszűnt munkaviszonyok alapján kifizetendő járandóságok törvényi maximumát a Bérgarancia Alapból lehívta. Egy korábbi minisztériumi közlés szerint 2012-ben és 2013-ban összesen bruttó 1,36 milliárd forintot fizettek ki nekik. Információink szerint a dolgozók még mintegy 2,6 milliárd forint nettó munkabért követelnek. Ezt a még zajló felszámolás biztosan nem fedezi, legfeljebb a harmadát. A még árult balatonlellei ingatlanból befolyó összeg például egy jelzálog miatt a NAV-hoz vándorol majd, ha akadna vevő.
Az állam ellen indított perek pedig még sokáig elhúzódhatnak. Noha a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által 2011. novemberberében készített: A Fehér Könyv a Malév örökségéről című dokumentumban leszögezik, hogy az államnak jelentős felelőssége van a csődben. „Összefoglalásképpen kijelenthetjük, hogy az előző kormány által kivitelezett Malév visszaállamosítás során súlyos hibákat követtek el, ugyanis már akkor gyakorlatilag önálló életre képtelen volt a vállalat, melynek visszaszerzése és életben tartása is óriási pénzeket emésztett és emészt fel. A Malév irányított csődjének lehetőségéről már ekkor (2010 áprilisában) tanulmányt készíttetett egy neves nemzetközi jogi irodával” – olvasható a dokumentumban.
A dolgozók legutóbb idén tavasszal írtak nyílt levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek. Ebben azt kérték a kormányfőtől, hogy tegyen lépéseket annak érdekében, hogy a MALÉV Zrt. dolgozói két év után hozzájuthassanak a munkaszerződéseik alapján őket megillető munkabéreikhez. „Amennyiben a kormányzat továbbra sem venne tudomást a saját intézkedéseinek következményeiként több mint 1000 volt MALÉV-es dolgozó, 1000 MALÉV-es család egzisztenciális kirekesztettségéről, akkor kénytelenek leszünk itt a földön, a budapesti utcán küzdeni jogainkért, mert számunkra mit sem ér a rezsiharcban megtakarított párezer forint, ha közülünk sokaknak egyáltalán a rezsiszámlák kifizetésére sincs esélye” – írták Malév Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezetei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.