Az európai ipar védelmét szolgáló üzleti titokvédelmi szabályozás legkésőbb 2015 tavaszára várható, de ez Magyarország számára kevés újdonságot jelent meg, szemben azokkal az országokkal, amelyekben egyáltalán nincs ilyen jellegű szabályozás – ismertette Zalai Péter egészségügyi szakjogász.
Annál inkább az EFPIA Transzparencia kódexe, amelyet 2016-tól kötelezően kell alkalmazniuk a tagvállalatoknak (az összes európai innovatív gyártónak), és azoknak a vállalatoknak is, amelyek anyacége valamelyik érintett vállalat. Ez nem kevesebbet jelent, mint hogy alig több mint két év múlva a cégeknek saját honlapjukon nyilvánosságra kell hozniuk az orvosok, egészségügyi dolgozók, gyógyszerészek és az egészségügyi intézmények, szakmai szervezetek, alapítványok részére nyújtott támogatások legfontosabb adatait úgy, hogy beazonosítható legyen: a támogatott mire és mekkora összeget kapott. Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek már most be kell jelenteni ezeket az információkat, ám az OGYI egyelőre csak a gyógyszercégek által támogatott, illetve a saját maguk által szervezett rendezvények listáját – valamint az orvoslátogatók névsorát – teszi közzé 2011 óta.
A kódex által érintett szerződéseket már eszerint kell megkötni, a vonatkozó belső szabályokat mielőbb meg kell alkotni, ugyanis azokat a juttatásokat kell közzétenni 2016-ban, amelyeket 2015-ben nyújtottak a vállalatok. A Magyar Kórházszövetség már egy évvel ezelőtt felvette a kapcsolatot az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületével, egyetértve annak kezdeményezésével – mondta Velkey György, a szövetség elnöke.
Hangsúlyozta: a kórházigazgatók elkötelezettek az orvosok és az ipar közötti szerződések nyilvánossága mellett, különösen, hogy Magyarországon évente mintegy tízezer beteg jut hozzá kísérleti gyógyszerekhez, vagyis a betegek ellátása érdekében is nélkülözhetetlen az együttműködés.
Némethi Erika, az AIPM magyarországi tagszervezete, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója azt emelte ki, hogy a kezdeményezés a tagvállalatoktól indult, amelyek érezték az egyre erősödik a társadalmi igényt az átláthatóságra, nem csak közpénzek esetében, hanem közfeladatot ellátó intézmények, szakemberek kapcsán is. Nincs mit rejtegetni – hangsúlyozta a szakember, rámutatva: az orvosok sokkal többet veszítenek azzal, ha nem vesznek részt a tudásuk szinten tartását segítő rendezvényeken, mint ha nyilvánosságra kerül, hogy ennek érdekében mekkora összeggel támogatta őket egy-egy gyógyszercég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.