„A nagyhalászi elkövetői kör 2013-tól futárszolgálat segítségével rendszeresen értékesített illegálisan előállított vágott dohányt az ország különböző pontjaira. A hatóságok megvezetésére a csomagok tartalmaként hol könyvet, hol munkaruhát vagy különböző egyéb árukat jelöltek meg, a jellegzetes szagot pedig több réteg csomagolóanyaggal próbálták elfedni” – közölte honlapján a NAV. Hozzátették: a nyomozás eddigi adatai szerint a címzetti listán több száz vevő szerepelt, akik a kilónkénti három-ötezer forintos vételárat átutalással egyenlítették ki. A pénzügyi nyomozók az egyik pécsi címzettnél például 44 és fél kilogramm vágott dohányt találtak. A strukturált hálózaton belül hierarchikusan tagozódtak a dohány biznisz résztvevői. Egyesek a nyers dohány beszerzésével, mások vágással és csomagolással foglalkoztak, míg néhányan magát az értékesítést, tehát csomagok feladását, átvételét bonyolították.
Egyelőre maguk a trafikosok sem tartják be tökéletesen a szabályokat. „Felhívjuk a dohánytermék-kiskereskedők figyelmét arra, hogy adatszolgáltatási kötelezettségük nem csak az értékesítési, forgalomi adatokra terjed ki, hanem a nyilvántartott készlet pontosságáról is megfelelően gondoskodniuk kell annak érdekében, hogy az e törvényben rögzített kötelezettségeiknek maradéktalanul eleget tegyenek” – írta az Nemzeti Dohánykeredkedelmi Nonprofit Zrt. Hozzátették: a több nappal későbbi bevételezések, vagy a teljesen elhanyagolt készlet-bevételezések ellenőrzésére a NAV is fokozott figyelmet fordít, napközbeni tételes készlet-ellenőrzések formájában. A cég azt javasolt a trafikosoknak, hogy a büntetések elkerülése érdekében kiemelt figyelmet fordítsanak a készletek naprakész, pontos nyilvántartására és gondoskodjanak arról, hogy a beszállítóktól átvett termékek készletre bevételezése a lehető legrövidebb időn belül megtörténjen.
A magyar dohánypiacra, de különösen a cigarettáéra az elmúlt másfél évben EU-szinten is egyedülálló, mintegy 15 százalékos áremelkedés volt jellemző. Ennek hatásaként az illegális piac a nemzetközi illegális piaci szint felé mozdult el. „Sokszor alapvető igazságnak könyvelik el, hogy ha az illegális piac nő, akkor a lefoglalások növekedése mutatja meg, mennyire hatékony egy ellenőrzési, felderítési rendszer. A NAV elsősorban arra törekszik, hogy intézkedései nyomán az illegális termékek már be se jussanak Magyarország területére” – írta a hatóság. A cigaretta-lefoglalási adatok 2014-ben már meghaladták a 2013-ban egész évben lefoglalt mennyiséget, a lefoglalt fogyasztási dohány mennyisége pedig idén megtöbbszöröződött.
A hivatal honlapján található, a jövedéki termékek szabadforgalmi adatait tartalmazó táblázat szerint 2012-ben 12,9 milliárd, 2013 első félévben 5,4 milliárd, éves szinten 9,8 milliárd, idén az első hat hónapban 3,9 milliárd darab cigaretta, szivarka került forgalomba. Finomra vágott fogyasztási dohányból 2012-ben 5,178 tonna, 2013 első félévben 2,635 tonna, éves szinten 5,197 tonna, idén az első félévben 2,808 tonna fogyott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.