Nemcsak a 2007-es patikaliberalizációt, de a Széll Kálmán-terv negatív hatásait is kiheverni látszik a patikapiac, köszönhetően elsősorban a 2012-ben és 2013-ban bevezetett kormányzati kompenzációknak. A Magyar Gyógyszerész Kamara a közelmúltban készítette el a gyógyszertári vállalkozások 2013-as pénzügyi és mérlegbeszámolóinak összesítését, amely egyértelműen alátámasztja ezt a pozitív trendet.
A gyógyszertárak nettó árbevétele 4,8 milliárd forinttal, 566,8 milliárd forintra nőtt 2012-ről 2013-ra, az adózott eredmény pedig 4,6 milliárd forinttal emelkedett, és elérte a 20,9 milliárd forintot tavaly (2010-ben mindössze 7,9 milliárdot tett ki). A patikák árréstömeg-bevétele 3,1 milliárd forinttal 96,3 milliárdra emelkedett, ezen belül a közfinanszírozott forgalomból 54,3 milliárd forint bevételre tettek szert a gyógyszertárak, ami 3,8 milliárddal több az egy évvel korábbinál. A tb-támogatott gyógyszerek eladásából sajnos még mindig egyre csökkenő mértékű bevételt realizálnak a patikák – a 2010-es 51,7 milliárddal szemben 2013-ban 46,2 milliárd forintot -, ezt csak az olcsóbb készítmények eladását preferáló úgynevezett generikus ösztönző évi 3,6 milliárd forintja, valamint a szolgáltatási díjként kifizetett összesen 4,5 milliárd forint képes ellensúlyozni, illetve pozitív egyenleggé módosítani.
E pozitív irányú elmozdulás eredményeként a gyógyszertári vállalkozások veszteségének mértéke folyamatosan csökken: tavaly már csak 1,3 milliárd forint volt, szemben a három évvel korábbi 6,7 milliárddal. A veszteséges egyéni és társas vállalkozások száma is kevesebb: a patikák 10,2 százaléka, 220, főleg vidéki kisgyógyszertár nem képes még ma sem a rentábilis működésre. A negatív saját tőkéjű cégek száma ezzel együtt is 33-mal csökkent, 148-ra mérséklődött egy év alatt.
A gyógyszertárak szállítói tartozásai körülbelül 45 milliárd forintot tesznek ki (pontos számot azért nem lehet tudni, mert az egyéni vállalkozások adósságállományáról nincs adat, a társas vállalkozások 40,6 milliárddal tartoznak a nagykereskedőknek). Ha lassan, de ez is folyamatosan csökken azonban, a tavalyelőtti összegnél 1,5 milliárddal kevesebb.
Hankó Zoltán, a kamara elnöke szerint a veszteséggel küzdő patikák problémáinak orvoslása mellett a gyógyszerészek fizetésének rendezése a közeljövőben megoldandó másik fontos feladat. A patikai vállalkozások, főleg a kisebbek ugyanis, még mindig nem tudják kellően megfizetni – döntően diplomás és érettségizett – munkatársaikat. A bt.-k bruttó 206 ezer forintos átlagával szemben a kft.-knél már csak 183 ezer, az egyéni vállalkozásoknál pedig mindössze 147 ezer forint az átlagbér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.