BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába van ingyen mellrákszűrés, alig mennek el rá

Több mint 35 és félezer nő feküdt tavaly az onkológiai osztályokon rosszindulatú emlődaganattal, csak a kórházi kezelésükre 12 milliárd forintot fordított az egészségbiztosító – tudta meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a Világgazdaság. Ezen felül hatszáz beteg kapott térítésmentesen kapott valamilyen speciális onkológiai készítményt, ezeknek az úgynevezett tételes finanszírozású szereknek a finanszírozása további 4-4,5 milliárd forintba került. Mindemellett a rekonstrukciós emlőműtétéhez szükséges speciális egyszer használatos eszközt is támogatja az OEP, 2013-ban erre összesen 50 millió forinttal. Magyarországon még mindig a mellrák vezeti a daganatos halálozást a nőknél, ezért sajnálatos, hogy tavaly ismét kevesebben éltek az ingyenes mammográfiás szűrés lehetőségével.

Az ÁTNSZ-től kapott adatok szerint a szűrésre invitált 45 és 65 év közötti nőknek 2011-ben még csak a 48,5 százaléka, 2012-ben már 59,6 százaléka ment el a szűrésre, 2013-ban viszont már ismét csak az érintettek 57,28 százaléka vette erre a fáradtságot.

A GKI és a Prémium Pénztárak kutatása szerint 2010-hez képest 2013-ra jelentősen nőtt az emlőszűrésen résztvevők aránya, de az ő felmérésük szerint még így is, a 45-65 éves nők alig 27 százaléka jelent meg az ingyenes mellrákszűrésen. A többiek azt állítják, hogy nem kaptak meghívót, vagy túl messzire kellett volna utazniuk a vizsgálat elvégzéséhez, illetve hogy nem volt rá idejük.

A WHO adatai szerint világszerte 8,2 millióan haltak meg 2012-ben mellrákban, a betegek 30 százaléka megelőzhető lett volna. Az új esetek 60 százalékát Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában regisztrálják. Magyarországon, a Nemzeti Rákregiszter adatai szerint évente 6-7 ezer nőnél diagnosztizálnak mellrákot, és évente mintegy 2300-2400 haláleset írható a betegség számlájára.

Azoknak, akiknél időben észreveszik az elváltozásokat, 75 százalék esélyük van arra, hogy 15 év múlva is életben legyenek, és ez gyakorlatilag nulla kezelési költséggel jár. A mellrák végső stádiumában diagnosztizált betegség esetében ezzel szemben már alig két százalék a túlélési arány, miközben a kezelés költsége már hétszeres magasabb. Minél későbbi stádiumban fedezik tehát a daganatot, annál inkább csökken az esély a túlélésre, még exponenciálisan növekvő költségek mellett is – állapította meg az OECD és az Amerikai Rákszövetség adatai alapján a GE Healthcare.

A GKI-Prémium Pénztárak kutatása szerint az aktív korúak körében a tb-finanszírozott szűrések közül tüdőszűrésen vettek részt a legtöbben: 53 százalék élt a vizsgálat adta lehetőséggel az elmúlt egy év során. Térítésmentes vérnyomásmérést a megkérdezettek 45, laborvizsgálatot 38, EKG-t 23 százalékuk vett igénybe, míg 18 járt ingyenes fogászati szűrésen. Méhnyakrákszűrésen a 25-64 éves nők 34 százaléka jelent meg, de prosztatarák-szűrésen az 50-59 éves férfiaknak csak a 6 százaléka járt. A magánszűrést igénybevevők aránya csupán a fogászati szűrés és a méhnyakrákszűrés esetében haladta meg kissé az 5 százalékot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.