Szakszervezetek és ágazati szövetségek után már a bankok is aggódva figyelik a béren kívüli juttatásokra vonatkozó új adószabály módosításokat. Az OTP Bank szerint súlyos következményekkel járhat, ha a cafeteria adóterhelése 2015. január 1-től az eddigi összesen 35,7 százalékról 51,17 százalékra emelkedne. „A munkáltatók átháríthatják a munkavállalókra a növekvő terheket.
Egyre többen kivezethetik majd a béren kívüli juttatásokat, így kevesebb eszköz áll majd rendelkezésre a munkavállalók motiválására” – mondta lapunknak Gál Tamás, az OTP Bank cafeteria szolgáltatási vezetője. Hozzátette: ez a hazai kiskereskedelmet, turizmust, vendéglátást hozza nehéz helyzetbe, amit az elmúlt években sikerült felpörgetni, nem utolsó sorban éppen a béren kívüli juttatásokkal. Források nélkül pedig munkahelyek szűnnek meg, és kevesebb jut vissza ezekbe a szektorokba.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) pedig arra emlékeztette a döntéshozókat: a Széchenyi Pihenőkártya nagyban hozzájárult a belföldi turisztikai kereslet erősítéséhez. A közel 1 millió kártyatulajdonos ugyanis a döntően vidéki, hazai tulajdonban levő gyógy- és wellness szállodákat vette igénybe. „Ezeknek a jelentős állami és EU támogatással épült szállodáknak fenntartható működését veszélyezteti a SZÉP kártya adóterhelésének tervezett emelése, de emellett azzal is számolni kell, hogy a forgalom, a jövedelmezőség várható csökkenése a szállodaiparban, turizmusban foglalkoztatottak számát is negatívan érinti” – közölte az MSZÉSZ.
A Liga Szakszervezetek szerint az intézkedés éppen azokat sújtaná a legjobban, akik a legjobban rászorulnak a támogatásra: a jellemzően kiskeresetű munkavállalókat, akik tisztességesen dolgoznak, de bérük nem elegendő arra, hogy tisztességesen megéljenek belőle. Gyakorlatilag egyetértenek a bankokkal, ugyanis a szakszervezet is úgy látja: a munkáltatók közterhei a béren kívüli juttatások nyújtása által nőnének, nagy valószínűséggel a költségek áthárulnának a munkavállalókra, ez pedig gyakorlatilag jövedelemcsökkenést jelentene. További változás, hogy a 2014-ben még 500 ezer forintos éves kedvezményes (de most megemelt adózású) keretet 450 ezer forintra csökkentik. A K&H kkv bizalmi index legutóbbi adataiból az derült ki, hogy csökkent a cafeteriában gondolkodó vállalkozások aránya, jelenleg csupán a cégek 44 százaléka tervez valamilyen béren kívüli juttatást nyújtani a dolgozóinak.
Nagy erők mozdultak tehát meg az adócsomagnak a béren kívüli juttatásokra vonatkozó módosításai ellen is. A kormány vitatja az ellenzék állítását, miszerint az adótörvények változása 10 ezer forintos terhet jelentene a családok számára, ezt ugyanis semmivel nem támasztották alá. A gazdasági tárca eddig minden fórumon azt hangoztatta, hogy a turizmus fellendülése döntő részben a SZÉP-kártya rendszerének köszönhető. Tavaly a kereskedelmi szálláshelyek belföldi szállásdíjbevételének negyede (12,9 milliárd forint) ilyen költésből származott. Az Erzsébet-utalvány tavaly összesen 120 milliárd forint forgalmat hozott össze, de idén új rekord születhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.