A tervek szerint 2027-től termel teljes kapacitással a 2011 óta nemzetközi együttműködésben épülő, franciaországi kísérleti termonukleáris reaktor (ITER). Átadását eredetileg 2016-ra tervezték, a mostani elképzelésben azért szerepel már 2020, mert a pénz sem jön könnyen össze, és a fukusimai baleset tapasztalatai is új biztonságnövelő feladatokat adtak a tervezőknek. A létesítmény fejlesztői és gyártói – akik a napokban egy szentpétervári konferencián osztották meg új kutatási eredményeiket –, mégis derűlátók, mert az erőműtípus sokkal biztonságosabb az atomreaktoroknál. Már a radioaktív anyag szükséglete is szerény, egy esetleges műszaki zavar során pedig olyan kevés energia szabadul fel benne, amennyi még a reaktort sem károsíthatja. A létesítmény lelke az (orosz nyelvű elnevezése rövidítéséből) a tokomak reaktor.
A mintegy 15 milliárd eurós beruházás jelentőségét a az Itar-TASZSZ hírügynökség a svájci Nagy Hadron-ütköztetőjéhez, illetve a Nemzetközi Űrállomáséhoz (ISS) hasonlította. A költségek 45 százalékát az Európai Unió fedezi, a többit azonos arányban adja össze az USA, Dél-Korea, Japán, India és Oroszország. Utóbbi az idén és jövőre közel négymilliárd rubellel (majdnem 100 millió dollárral) járul hozzá a költségekhez az állami Roszatomon keresztül. A társaság épp most adott be egy 6,5 milliárdos keretre vonatkozó kérelmet a pénzügyminisztériumnak, ez utóbbiakról az ITER oroszországi projektvezetője, Anatolij Kraszilnyikov tájékoztatta a hírügynökséget.
A Roszatom csoporton belül nagy feladat hárul a fúziós kísérleti berendezéseket is fejlesztő szentpétervári Jefremov Intézetre. Az orosz atomipar 2016-tól részben az ott folyó munkára alapozva indíthatja meg 2019-ig tartó szállításait a Marseille közelében lévő Cadarche-ban épülő fúziós reaktor áramellátó berendezéseihez, derül ki az AtomenergiaInfo helyszíni összefoglalójából. Az első szállítmányt a villamos gyűjtősínek adják, majd a következő feladat pedig a beüzemelés előtti ellenőrzés és beállítás lesz. A szakportál idézi Oleg Filatovot, a Jefremov Intézet tudományos igazgatóját, aki az ITER-fejlesztésekhez kapcsolódó fő oroszországi fejlesztések között a reaktor működéséhez szükséges alapvető rendszerelemeket emelte ki: a reaktor nagy hő- és sugárterhelésnek kitett belső falát, a szupravezetőket és a hálózati rendszerelemeket, végül a divertort és mindezek tesztelését. (A divertor távolítja el a fúziós plazmából a héliumot.) A szupravezetőket az orosz TVEL-hez tartozó Csepecki Mechanikai Művekben gyártják. A Roszatom a napokban a franciaországi Le Bourget-ben tartott első Nukleáris Világkiállításon kiállításon jelentette be, hogy párizsi központtal nyugat-európai regionális központot nyitott, európai partnerkapcsolatainak erősítésére.
Korszerűbb olvadékcsapda
Egy esetleges atomerőművi baleset alkalmával elsődleges feladat annak megakadályozása, hogy radioaktív olvadék kerüljön ki a környezetébe. Az e célra kifejlesztett, úgynevezett olvadékcsapdának a napokban egy továbbfejlesztett változatát mutatta be az orosz az Atomenergorojekt főtervezője egy orosz gyártású atomerőmű török megrendelőjének. A speciálisan az Akkuyu atomerőműre tervezett változat ellenáll a földrengéseknek, megnövelték az ütési és dinamikai szilárdságát, és egyszerűsítették a beépítésének technológiáját. Lesz olvadékcsapdája az új paksi blokkoknak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.