Egyelőre úgy tűnik, hogy Magyarország összességében jól jöhet ki abból a szivarka termékekre 2014. december 31-ig kiharcolt derogációból, amit még 2009-ben kapott meg a Bajnai-kormány az Európai Uniótól Németországgal együtt. Egy vonatkozó EU-irányelv szerint ugyanis a Magyarországon eddig gyártott szivarka jövőre már gyakorlatilag cigarettának számítana és így is adózott volna. Emiatt azonban már nem érte meg gyártani. Az átmeneti mentesség időszaka alatt a gyártók, köztük a Continental Dohányipari Zrt. és a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. is olyan új termékeket tudtak kifejleszteni, amelyek az új definíciók szerint továbbra is a szivarka kategóriába tartoznak. A piacok megtartása érdekében bevezetett gyártási módosítások lényege, hogy a szivarkát már természetes dohánylevéllel burkolják. A baranyai megyeszékhelyen kilencmilliárd forintos beruházással épült új üzem, ahol november közepén kezdődik a termelés, amelynek nagy része exportra megy. Korábban a Continental is uniós támogatást kapott a technológiai újításokra. Az újfajta szivarkák vélhetően kiszorítják a régit és drágábbak is lesznek. Kérdés, hogy a fogyasztók miként fognak reagálni a drágább szivarkára, ugyanis a cigarettához hasonló terméknek éppen a feleakkora adótartalom miatti olcsósága volt a fő vonzereje.
Az adótörvényekhez benyújtott fideszes módosító javaslat a 2014. december 31-ig legyártott régi típusú szivarkák értékesítésére is megoldást talált. A dokumentum lényege, hogy ha a jogszerűen legyártott szivarka még az idén adóraktárba kerül, akkor azt jövőre időbeli korlátozás nélkül lehet értékesíteni. Így lényegében mindegy, hogy a „régi típusú” szivarkát mikor adják el, nem fog cigarettaként adózni. Az indoklás szerint Magyarország a szivarka gyártásában jelentős szerepet játszik Európában és az itthoni munkahelyek megtartása szempontjából egyáltalán nem közömbös, hogy az uniós rendelkezéseket nem sértő időszak áll majd rendelkezésre a kereskedelemre. Érdekes módon azt is hangsúlyozzák, hogy nem céljuk az uniós irányelvből következő magyar kötelezettségek elodázása vagy megkerülése.
A hazai szivarka piac még a zsugorodó cigaretta piachoz képest is kicsinek mondható. A NAV adatai szerint idén augusztusig 400 millió szál került szabadforgalomba, ez havi szinten 40-60 millió szálat jelent. A fogyasztás azonban némi bővülést mutat, hiszen 2013-ban 500 millió szállal, 2012-ben 410 millió szállal zárt a piac, míg 2011-ben fele ekkora volt az eladott mennyiség. Cigarettából viszont egyre kevesebb fogy legálisan: idén összesen 4,9 milliárd szálnál tart a számláló, év végére pedig vélhetően a 8 milliárdot sem érheti el, pedig már a 2013-as 9,3 milliárd szál is negatív rekordnak számított.
A 2015-ös költségvetés ezúttal már nem részletezi, hogy mennyi adóbevételt remél a dohánytermékek után. A 2014-es költségvetés még mintegy 330 milliárd forint adóbevétellel kalkulált, ez közel 8 százalékpontos csökkenést jelentett 2013-hoz képest. Most annyit tudni, hogy a jövedéki adó soron 913 milliárd forint szerepel, míg idén 931 milliárd forinttal számoltak. Ebből szeptember végéig 665 milliárd forint teljesült. A büdzséből félmilliárd forintot szánnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. működtetésére.
Nem pihennek a csempészek
Harminchárommillió forint értékű csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök Tarpa határában – közölte a NAV. A pénzügyőrök hőkamerával egy 20-25 tagú csoportra figyeltek fel, amelynek tagjai dobozokat cipeltek a hátukon. Az ismeretlenek a pénzügyőrök felszólítására nem álltak meg, hanem a dobozokat eldobálva Ukrajna felé elmenekültek. Az általuk hátra hagyott 90 nagyméretű kartondobozból 45 ezer pakli ukrán cigaretta került elő. A Gfk szerint a cigaretta magyarországi feketepiacának aránya már meghaladja a 12 százalékot, a legszembetűnőbb változás a külföldön legálisan gyártott, de kifejezetten csempészek által forgalmazott cigaretták hazai jelenlétének növekedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.