BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

SZÉP-kártya: a szállodások is örülnek a változatlan közterheknek

A szállodaipar is örömmel fogadta, hogy a 2015-ös adóváltozások a tervezettől eltérően változatlanul hagyták a nem pénzbeli juttatások közterheit.

Az új szabályozás értelmében a béren kívüli juttatások eddigi éves 500 ezer forintos keretét 450 ezer forintig változatlanul kedvezményes, 35,7 százalékos adókötelezettség terheli, 200 ezer forintos összeghatár felett pedig már csak SZÉP-kártyán adható ez a juttatás.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint a kártyán levő 3 zseb (vendéglátás, szállásadás, szabadidő) közül a vendéglátás részaránya mintegy 2/3-os, de így remélhetőleg a főleg vidéki gyógy- és wellness szállodák iránti belföldi keresletben meghatározó szerepet játszó SZÉP-kártya felhasználás nem fog csökkenni. Ez a döntően hazai kis- és középvállalatok által üzemeltetett hotelek fenntartható működése, a munkahelyek védelme szempontjából kulcskérdés.

Mostanában megtört a plasztik lendülete. A KSH szerint szeptemberben 2002 kereskedelmi szálláshely fogadott el kártyát, a kártyatulajdonosok 816 millió forintot költöttek összesen ezzel a fizetőeszközzel, ez viszont a 2013. szeptemberinél 4,3 százalékkal kevesebb. Augusztusban pedig 2191 egység fogadott el kártyát, 2,9 milliárd forint volt a költés, ami 8,2 százalékos forgalom csökkenést jelent.

Ugyanakkor Magyarország turisztikai teljesítménye jelentősen meghaladja a világátlagot a Turisztikai Világszervezet friss statisztikái alapján. Az előzetes adatok szerint a nemzetközi turistaérkezések száma (781 millió turistaérkezés) világszinten 4,8 százalékkal (36 millióval) nőtt 2014 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A fejlett országokban kissé gyorsabb volt a növekedés, mint a fejlődő országokban. Magyarország turisztikai teljesítménye jelentősen meghaladja a világátlagot: a vizsgált időszakban 7,6 százalékkal nőtt a nemzetközi turistaérkezések száma hazánkban, a nemzetközi turisztikai bevételek pedig közel 10 százalékos növekedést mutattak az előző év azonos időszakához képest.

„A nemzetközi turizmus a növekvő globális feszültségek ellenére várakozáson felül teljesít” – hangsúlyozta Taleb Rifai, a Turisztikai Világszervezet főtitkára, az ebola vírus kapcsán pedig hozzátette, hogy „pillanatnyilag korai lenne az ebola turizmusra gyakorolt teljes körű hatásairól beszélni. A vírus a jelenlegi várakozások szerint nem érinti jelentős mértékben a szektort.” Az érintett afrikai országok együttes részesedése a világ nemzetközi turizmusából 1 százalék körüli.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.