Intézmények megszüntetésével és közel 150 dolgozó kirúgásával spórolna félmilliárd forintot a kormány az egészségügyben. A Népszabadság szerint az átalakítás terve konfliktusokat gerjesztett a szaktárca és a Miniszterelnökség között, a szaktárca több kérdésben más állásponton volt. A vita miatt a már elkészült kormányzati javaslat ismét az Államreform Bizottság elé kerül.
Tizenhét háttérintézményéből csak az Országos Mentőszolgálatot és az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központot nem érinti az átszervezés. A többi intézményt az államháztartási reform részeként legkésőbb április végéig centralizálják, a 15 intézményből összesen 150 embert bocsátanának el.
Teljesen megszüntetik az Országos Igazságügyi Orvostani Intézetet, jogutódja a Semmelweis Egyetem lesz. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (OEP) kerülnek a betegirányítással és a kapacitáselosztással kapcsolatos szervezési és irányítási munkák a kórházfenntartótól. Az OEP viszont csak a feladatot kapja meg, az eddig ezzel foglalkozó 45-50 emebr kirúgják.
Az Országos Tisztiorvosi Hivatalból (OTH) és további nyolc országos intézményéből négy – az OTH, az Országos Közegészségügyi Központ, az Országos Epidemiológiai Központ és az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet – maradhat csak meg. Az Országos Egészségfejlesztési Intézetet átalakítják és új nevet kap, várhatóan Országos Népegészségügyi Intézetnek hívják majd. Ide olvasztják be az Országos Alapellátási és az Országos Gyermek-egészségügyi Intézetet.
A parlament arról már döntött, hogy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) helyett jogutódként az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) gyakorolja majd a tulajdonosi jogokat az egészségügyi szakellátásokhoz használt állami vagyon fölött. Önállósodik viszont a gyógyszerhatóság, az Országos Gyógyszerészeti Intézet. A GYEMSZI informatikai főosztályáról 30 embert bocsáthatnak el.
Az Országos Vérellátó Szolgálatot a szakállamtitkárság helyett a kórházfenntartó hivatal irányítja majd. A GYEMSZI 609 munkatársából papíron 90-nek kellene az Államreform Bizottság javaslata szerint távoznia, de ötvenen számíthatnak valódi elbocsátásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.