BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriáscég a kínai ritkaföldfém piacon

Kína első számú ritkaföldfém termelője, az Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Group (BREG) öt kisebb vállalat fúzióját jelentette be, ami révén létrejön az Észak-Kínát felölő China North Rare Earth Group Co.

A BREG közlése szerint az öt, ritkaföldfém termeléssel foglalkozó vállalat összkapacitása évi 73 500 tonna. A metal.com-on olvasható hír azt mutatja, hogy Kína továbbra is agresszív konszolidációval igyekszik megtartani versenyképességét a ritkaföldfém piacon, miközben a WTO export kvótákat sújtó intézkedése jelentősen csökkentheti Peking piaci fölényét.

A Kereskedelmi Világszervezet csaknem két évvel ezelőtt hozta nyilvánosságra Kínát sújtó döntését, miután megállapította, hogy az ország export kvótákkal igyekszik fenntartani monopolhelyzetét a ritkaföldfém piacon. Idén márciusban a WTO megállapította, hogy Kína nem tesz eleget a döntésben foglaltaknak, amire Peking tagadó, illetve kitérő válaszokat adott. 

Kína azt állítja, hogy a mágneses ritkaföldfém termelésének 40 százaléka illegális és ígéretet tett arra, hogy intézkedik az ügyben. A Stormcrow Capital elemzője, Jon Hykawy ugyanakkor a Rare Earth Investing Newsnak korábban elmondta: gyakorlatilag az őrültséggel ér fel, ha valaki azt hiszi, hogy a WTO döntésének bármi hatása lesz a kínai kitermelésre. Főleg, mivel a folyamatos konszolidáció  nyomán- amire példa a BREG-gel kapcsolatos hír is - a kitermelés irányítása egyre gyakrabban kerül a középvezetők kezébe, akik a WTO akarata ellenére biztosan követni fogják Peking export irányelveit, hiszen a céljuk az előléptetés.

Kína hivatalosan azt állítja, a WTO rendelkezések betartása nyomán 65 százalékra csökken részesedése a szektorban. Ugyanakkor a Kínán kívüli két legnagyobb ritkaföldfém kitermelő konszern, a Molycorp és a Lynas részvényei a tavalyi évhez képest 85 százalékot veszítettek értékükből, ami azt mutatja: jó idő telhet el, mielőtt a Kínán kívüli játékosok komolyan labdába rúghatnak. 

Ryan Castilloux, az Adamas Intelligence elemző cég igazgatója egyenesen azt állítja: Kína a színfalak mögött növelte ritkaföldfém exportját, ami a szektor élénküléséhez is vezethet, annak ellenére, hogy 2014-ben az árak gyengén alakultak. Kivétel a rendkívüli erősségű állandó mágnesek gyártásához elengedhetetlen neodimium, aminek árfolyama szépen tartotta magát idén. A többek között motorok és szélturbinák gyártásához használt neodimium átlag négyszer erősebb, mint a hűtők ajtajába is beépített ferrit mágnes és hétszer kisebb az esély arra, hogy lemágneseződik.

A Scientific Computing tudósítása szerint a neodimium bányászatával kapcsolatos környezetvédelmi aggodalmak, Kína egyeduralma és a megnövekedett kereslet arra sarkalja Washingtont, hogy alternatív megoldások után nézzen az erősmágnes gyártásban. Az energiaügyi minisztérium már meg is bízta az Oak Ridge National Laboratoryt, hogy találjon új elemet a neodimium kiváltására. A csapat a Titan nevű szuperszámítógép segítségével próbálja megtalálni az ismert elemeknek azt a kombinációját, amely a neodimium helyébe léphet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.