BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az olajárzuhanás határozza meg a gyorsjelentési szezont

A hagyományoknak megfelelően az Alcoa eredményeinek közzétételével indult el tegnap az USA-ban a gyorsjelentési szezon; az  aluminíumipari csoport ugyan nem az első társaság, amelyik közzéteszi 2014. negyedik negyedévi eredményeit, de az első, amelyik benne van az S&P 500 indexben.

Az elmúlt három hónapot az olajárzuhanás határozta meg szerte a világban – emelik ki az elemzői prognózisok - , így alapvetően két nagy csoportra oszthatóak majd a negyedéves jelentések: a nyertesekéire és a vesztesekéire. Általános vélemény szerint azok vannak kevesebben, amelyek rosszul jártak az olcsóbb energiahordozók miatt – ilyenek értelemszerűen az energiaszektorhoz tartozó vagy ahhoz szorosan kötődő cégek - , összességében pozitívan alakíthatták az eredményeket a folyamatosan csökkenő árak. Az S&P 500 indexben szereplő cégek egy részvényre jutó nyeresége (EPS) összesen 4 százalékkal lehetett magasabb az egy évvel korábbinál a Thomson Reuters elemzői konszenzusa szerint, annak ellenére, hogy ezen belül az energiaszektorban működő társaságoknál 20 százalékkal eshetett vissza az EPS. (Ezeken kívül csak az alapanyaggyártóknál várható csökkenés, de csak kevesebb mint 2 százalékos mértékben.) A fogyasztási cikkeket gyártó, illetve az egyéb feldolgozóipari cégek szegmensében az EPS 3 százalékkal lehet a historikus átlag fölött.

Az S&P 500 cégei körében a legnagyobb költségelemet a bérek jelentik – emelte ki az LPL Financial pénzügyi tanácsadói szövetség jelentése - , erről az oldalról azonban még nincs akkora felfelé ható nyomás, hogy aggódni kelljen a 2014-ben folyamatosan emelkedő profitmarzsok miatt.
Jó vállalati eredményeket vetítettek előre a makrogazdasági mutatók is: a második és a harmadik negyedévben egyaránt több mint 4 százalékkal bővült az annualizált GDP az USA-ban, és az október-decemberi időszakra is 3 százalék körüli növekedést várnak az elemzők. Az ISM beszerzési menedzserindex mind a feldolgozóiparban, mind a szolgáltatószektorban bőven a növekedés/visszaesés határát jelentő 50 pont fölött volt az utóbbi hónapokban, a feldolgozóipari ISM háromhavi átlaga megközelítette az 1929-33-as válság óta mért csúcsértéket.

Visszahúzó erőt jelentett viszont Európa, miután a nagyon alacsony infláció miatt az ott is érdekelt cégek nemigen tudtak árat emelni (az S&P 500 cégei nagyjából nyereségük 15 százalékára tesznek szert az eurózónából). Kockázatos az is, ha egy társaság tevékenysége túlságosan ki van téve a feltörekvő országoknak, különösen Oroszországnak, de az LPL Financial szerint ezek a piacok összesen csak a profit 1-2 százalékára lehetnek hatással.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.