A lengyel kormány által a beruházás előkészítésével megbízott PGE EJ1 társaság - amely a döntően állami részesedésű Lengyel Energetikai Csoport (PGE) tulajdona – azzal indokolta meg a szerződés megbontását, hogy a kivitelező „notóriusan nem vette figyelembe a kidolgozott tanulmányokhoz fűződő lengyel észrevételeket”.
A WP viszont úgy nyilatkozott a lapnak, hogy ő maga mondta fel a szerződést a lengyel fél részéről tapasztalt „professzionalizmus-hiány, a hiányzó szervezeti struktúrák és eljárások” miatt.
A Rzeczpospolita értesülései szerint Lengyelország a bruttó 311 millió zloty (72 millió euró) értékű szerződés felbontásával több millió eurónyi veszteséget szenved, ráadásul a várható jogi viták miatt a cég által eddig feldolgozott tervek hozzáférhetetlenek lehetnek.
A PGE EJ1 elnöke, Jacek Cichosz a lapnak azt mondta, hogy az első reaktor megépítése a szerződésbontás miatt csak néhány hónappal csúszik, szakértők viszont ennél komolyabb késéstől tartanak.
A lap arra is rámutat, hogy az ausztrál céget a lengyel belbiztonsági hivatal (ABW) figyelmeztetése ellenére szerződtették. Az ABW kifogásolta a WP intenzív orosz üzleti kapcsolatait.
A lengyel kormány 2014 elején fogadta el a nemzeti atomenergia-programot, amelyben jogi keretet teremtett két, egyenként 3 ezer megawatt teljesítményű atomerőmű megépítéséhez.
A PGE EJ1 és a WP közötti szerződés az első atomerőmű első blokkjának megépítéséhez kapcsolódott, amely az eredeti tervek szerint 2019-ben kezdődne, 2024 végére kerülne üzemkész állapotba, költségeit 40-60 milliárd zlotyra (9,5-14,3 milliárd euró) becsülik.
Lengyelországnak jelenleg nincs atomerőműve, energiájának 91 százalékát változatlanul szénből nyeri, de ennek a részesedését csökkenteni szeretné energiatermelésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.