A kémkedési projekt Equation Group-nak elnevezett üzemeltetője "legalább 2001, de talán már 1996 óta folytatja tevékenységét", amely komplexitásban és kifinomultságban felülmúlja a Regin kémprogramot és a Kaspersky kutatói szerint "szoros kapcsolatban áll a Stuxnet szerzőjével". A Stuxnet vírus volt a történelem első halálos áldozatot szedő kiberfegyvere, amivel az iráni urándúsító centrifugákat tették tönkre a támadók.
A Kaspersky szakemberei harminc országban találtak fertőzött számítógépeket, a legtöbbet Iránban és Oroszországban. A célpontok között volt Szíria, Afganisztán, Kazahsztán, Belgium, Szomália, Hongkong, Líbia, az Egyesült Arab Emirátusok, Irak, Nigéria, Mexikó, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország, Szingapúr, Katar, Pakisztán, Svájc, Dél-Afrika, az Egyesült Királyság, India és Brazília is. A fertőzött gépek állami és katonai intézményekben, távközlési vállalatoknál, bankoknál, energiaipari vállalatoknál, nukleáris kutató intézeteknél, média vállalatoknál, valamint iszlám aktivista csoportoknál voltak.
A Kaspersky kutatói szerint az eljárás kidolgozói olyan technológiai áttörést értek el, amelynek segítségével a céljaikat szolgáló kódokat tudnak elhelyezni a hardver eszközök gyári meghajtó programjában, a firmware-ben. A számítógép bekapcsolásakor elindított hardver így "újra és újra megfertőzi a gépet" - mutatott rá Costin Raiu, a Kaspersky kutatója.
A kémprogramok gazdái annak ellenére is, hogy számtalan gépet megfertőztek és akár több ezret is irányításuk alá vehettek volna, az ellenőrzést csak a "legkívánatosabb" külföldig célpontok gépei felett vették át - mondta Costin Raiu.
A művelet rekonstrukciója során a szakemberek több mint egy tucat merevlemez meghajtó gyártó vállalat termékeit találták érintettnek, közöttük a Western Digital Corp, a Seagate Technology Plc, a Toshiba Corp, az IBM, a Micron Technology Inc és a Samsung Electronics Co Ltd vállalatokét, vagyis gyakorlatilag a teljes világpiaci merevlemez kínálatot.
A Western Digital, a Seagate és a Micron a Reuters hírügynökség megkeresésére közölte, hogy nem volt tudomása a dologról. A Toshiba és a Samsung elzárkózott a válaszadástól, az IBM pedig nem reagált a Reuters megkeresésére.
Costin Raiu szerint a kémprogram szerzői a birtokában kellett, hogy legyenek az eszközöket meghajtó programok forráskódjának. "Nulla a valószínűsége annak, hogy ezt nyilvános információk alapján meg lehessen tenni" - fogalmazott.
A Western Digital szóvivője Steve Shattuck közölte, hogy a vállalat nem adott át forráskódot semmilyen kormányzati szervnek. Clive Over szóvivő szerint a Seagate biztonságos eljárással akadályozza meg szoftverei forráskódjának a visszafejtését.
A Kaspersky nem nevezte meg a kémkedési projekt mögött álló csoportot. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó biztonsági szakértők szerint a program mögött az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.