Vlagyimir Putyin budapesti látogatása idején a két vezető egyebek mellett arról is tárgyalt, hogy a 2018-as oroszországi labdarúgó világbajnokságra épülő stadionok egyikét magyar beruházó valósíthatja meg. A hír ellenére nem tört ki stadionépítési láz a magyar építőipari cégek között, mivel csak a KÉSZ Csoport aktív Oroszországban.
A továbbiakra vonatkozó kérdésünkre a Külgazdasági és Külügyminisztérium úgy tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság következő, április 9-i kazanyi ülésének napirendjén szerepel a magyar vállalatok lehetséges részvétele a jelenleg futó jelentős oroszországi infrastrukturális projektekben. Ezek közül a legjelentősebbek a 2018-as labdarúgó világbajnoksághoz kapcsolódó beruházások. A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. a Vnyesekonombankkal egyeztet egy közös vállalat létrehozásáról, amelynek feladata a fejlesztések végrehajtása lenne.
A KÉSZ csoport négy éve vetette meg a lábát az orosz építőipari piacon és azóta tervezési valamint generál-kivitelezési munkákat végez az üzleti szféra megrendelései alapján. Amint Pintyőke Marcell marketing-kommunikációs igazgató elmondta, a világbajnokságtól függetlenül már próbálkoztak egy vidéki stadion építésével, de a két éve folyó tárgyalások még nem zárultak le.
Ez a hosszú idő mindenesetre aggodalomra adhat okot a vb-stadion kivitelezésével kapcsolatban, mert – amint egy, az orosz viszonyokat jól ismerő szakember rámutatott – a bürokrácia hagyományai miatt arrafelé vontatottan haladnak az engedélyezések, a szakhatósági eljárások. A világbajnokságig ugyanakkor három tél is lesz, amikor a fagy miatt összesen akár 12 hónapig nem, vagy csak a költségek jelentős növelése árán lehet megfelelő ütemben dolgozni. Ha a magyar és az orosz fél csak áprilisban egyeztet, ki tudja mikor születik döntés, így magyar szemmel nézve komoly kockázatot jelenthet a rövid határidő. A Ferencváros Groupama Arénáját kivitelező Market Zrt. mindenesetre úgy véli, ha magyar cégek összefognak, képesek egy nagyobb méretű stadion megépítésére Oroszországban. A KÉSZ csoport sem veti el a vb-stadion építésének ötletét.
– Mindenképpen szeretnénk pályázni, ha megfelelő feladatot találunk, sőt akár generál kivitelezést is vállalnánk az elmúlt években szerzett tapasztalataink alapján. Bevált helyi alvállalkozóinkkal egyebek között építettünk egy gyárat Nyizsnij Novgorodban a Magna autóalkatrész-gyártó számára, a Moszkva-közeli Kalugában pedig folyamatban van az Astra Zeneca gyárának építése – mondta Pintyőke Marcell, hozzáfűzve, hogy a munkát a moszkvai leányvállalat irányítja, ahol orosz jogászok, pénzügyi szakértők és mérnökök dolgoznak.
A bizakodó hangok ellenére nem látszik könnyen kivitelezhetően egy nagy sportkomplexum nulláról való felépítése. Ezért a lapunkat tájékoztató szakember szerint lehet, hogy a magyar vállalkozóknak csak olyan kiegészítő beruházások maradnak, mint a szállodák, vagy egyéb infrastrukturális, kiszolgáló létesítmények. De már a szállodaépítés is nagy fogás lenne, hiszen Oroszországban tavaly ősz óta egyre kevesebb munkára egyre több építőipari cég jelentkezik.
Bizonytalan kilátások
A beszűkült orosz piacon a helyi érdekcsoportok egyre többet küzdenek a megrendelésekért. Nem is beszélve arról, hogy Oroszországban sok török építőipari cég vetette meg a lábát és jó referenciákat szereztek. A szocsi téli olimpiára például a beruházások jelentős részét is török vállalatok végezték. Jóllehet úgy tűnik, központilag dől el, ki milyen munkát kap, kérdés, hogy miből fogja finanszírozni az orosz állam a világbajnokságot. A már eddig is komoly költségvetési gondokat tetézi, hogy elemzők szerint akár év végéig is kitarthat a Moszkvában az idei évre tervezettnél jóval alacsonyabb világpiaci olajár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.