Öt év csökkenés után tavaly 10 százalékkal növekedtek a televíziós reklámbevételek – derült ki az Ernst & Young és a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete közös felméréséből. (A kutatás a kedvezményekkel csökkentett, ügynökségi jutalékok levonása utáni, tiszta árbevételt veszi számításba, barter nélkül.)
A tévés reklámpiac 50,0 milliárd forintra rúgott 2014-ben 51 csatorna adatai alapján – a Hír TV és az Echo TV nincs köztük –, ha már ekkor is a sokat emlegetett egységes 5 százalékos kulcs alapján adóztak volna, akkor 2,5 milliárd forint reklámadót kellett volna fizetniük a szereplőknek.
A most létező sávos reklámadóból tavaly összesen 3,2 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, ennek jelentős részét az RTL Klub fizette. Bár a digitális átállás miatt már nincs sok értelme az országos földfelszíni csatornák és a kábeltévék szerinti kategorizálásnak, még nem találtak ki új piaci definíciókat.
A régi értelemben vett földi sugárzású csatornákra még mindig a bevételek közel kétharmada, 32,1 milliárd forint jut, de a részesedésük folyamatosan csökken. Ennek megfelelően tovább nőtt a kábeltelevíziókra jutó rész a teljes reklámtortán belül: a szektor összbevételének 36 százalékát, mintegy 17,8 milliárd forintot ezek szerezték meg. A klasszikus reklámszpotokból származó bevételek 9 százalékkal gyarapodtak, meghaladva a 47 milliárd forintot. A nem szpot jellegű bevételek összege a tavalyi 39 százalékos csökkenés után idén 29 százalékkal emelkedett, 2,9 milliárd forintra.
A teljes reklámpiac adataira még várni kell, de 2013-ban minimális bővüléssel mintegy 175,4 milliárd forintot tett ki a Magyar Reklámszövetség adatai alapján. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság publikálta a 2014 második negyedévében az országos kereskedelmi tévében látható termékmegjelenítésekről szóló tanulmányt. E három hónap alatt 6016 termékmegjelenítést tettek közzé az adásokban, 10 százalékkal többet, mint az előző negyedévben.
Mintegy 2700 műsorszámban összesen 1307-féle márka tűnt fel, a TV2-n legtöbbször a Nike (731-szer), az RTL Klubon a Mercedes-Benz (75-ször). Termékelhelyezési szempontból a legnépszerűbb műsor a TV2-n a Falforgatók című szolgáltató magazin, az RTL Klubon pedig a Brandmania magazin volt, mindkét műsorban adásonként átlagosan közel 20 termékmegjelenítés volt látható.
A vizsgálat rávilágít arra, hogy a műsortámogatás gyakorlata egyre inkább összeolvad a termékmegjelenítéssel, és a két újgenerációs reklámmódszer egymás hatásait felerősítve igyekszik figyelmet garantálni a márkáknak, ugyanis a vizsgálati időszakban minden ötödik termékmegjelenés az adott műsorszámot szponzoráló márkához kapcsolódott.
A Nielsen Közönségmérés legutóbbi adatai szerint átlagosan napi 4 óra 46 percet tévéznek az emberek Magyarországon. Ebből 23 percen át reklámokat néznek, vagyis átlagosan naponta 78 hirdetést látnak. Egyre több reklámot sugároznak a televíziók, számuk negyvenhét csatornát mérve megközelítette az évi 4,5 milliót, vagyis naponta átlagosan több mint 12 ezer hirdetés került adásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.