Folyamatos a kereslet a jó szakemberek iránt, a tehetséges mérnökökért és informatikusokért nagyon komoly verseny van - mondta el a Világgazdaságnak Jakab Roland, az Ericsson Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Ez a kereslet a jelenlegi trendeket figyelembe véve a következő években mindenképpen megmarad, mivel egyre több az olyan változás a legkülönfélébb ágazatokban, amelyek végigviteléhez az informatikában jártas szakemberekre van szükség – fűzte hozzá a cégvezető.
Az üzleti szektor közép- és hosszú távú elvárásai alapján érdemes arra áldozni, hogy már az általános iskola felső tagozatában, de középiskolában mindenképpen felhívják a gyerekek figyelmét erre a területre –beleértve a lányokat –, illetve a tanárok digitális képzésével is kiemelten kell foglalkozni. Fontos a képzés szintjének emelése, ösztönözni kell a technológiai vállalatokat arra, hogy kapcsolódjanak be ebbe, működjenek együtt az egyetemekkel. Ahhoz, hogy a letelepedett külföldi vállalkozások jelenléte erősödjön, vagy újabb beruházásokat vonzzunk, mind minőségben, mind mennyiségben tovább kell erősíteni a képzést.
A kiemelkedő informatikai szakértelmet kívánó pozíciók betöltése évek óta a nehezebb toborzási feladatok közé tartozik – számolt be Horváth Krisztina, az SAP Hungary Kft. HR igazgatója –, de ez nem magyar sajátosság. A HR igazgató szerint átlag háromszor annyi erőfeszítésbe kerül megtalálni a megfelelő IT-s szakembert, mint más esetekben. A cég a toborzás támogatására szoros kapcsolatokat alakított ki felsőoktatási intézményekkel, és technológiai versenyeket is szponzorálnak, hogy korán látókörükbe kerüljenek a kiemelkedő tehetségek. Egyik legújabb programjukban külföldön megszerezhető felsőfokú diplomát és gyakorlatot kínálnak kiemelkedő hazai fiataloknak, úgy, hogy ennek teljes költségét vállalják.
A tavaly elindult, több mint száz fős létszámbővítésnél – amely a legnagyobb mértékű SAP Hungary történetében –még nem volt olyan pozíció, amelyet ne tudtak volna betölteni. Ennek egyik oka, hogy a speciális tudást a cégnél szerzik meg a magasfokú alapismeretekkel rendelkező fiatalok.
Nem egyszerű megtalálni a megfelelő it-s munkatársakat, egy-egy álláshirdetésre nem jelentkeznek tömegesen, a nehézségek főként a mélyebb szaktudást kívánó pozícióknál jelentkeznek– vázolta a helyzetet Paál Laura, a GE ITLP programjának regionális vezetője. A vállalat tapasztalatai szerint a hazai egyetemekről kikerülő informatikai végzettségű fiatalok jól képzettek, értenek a szakterületükhöz és megfelelő a nyelvtudásuk is, de egyes újabb területeken – mint például az újgenerációs üzleti analitika vagy a matematikai modellezés – bővülhetne a képzés, több szakembert is fel tudna venni a piac.
A GE-nél is komoly erőforrásokat fordítanak az utánpótlás biztosítására, a társaság több évtizede működteti az it-vezetőképző programot (GE ITLP), emellett gyakornokokkal is foglalkoznak. Az ITLP olyan fiataloknak szól, akik nemrég fejezték be egyetemi tanulmányaikat, a globális programba idén világszerte nagyjából 170 főt vesznek fel, Magyarországról öten kerülhetnek be. Az elmúlt években komoly sikereket értek el a magyarok, többek között az GE Healthcare üzletágának európai informatikai vezetőjének, illetve a Lighting részleg hasonló pozíciót betöltő menedzserének is az ITLP-n keresztül indult a karrierje.
Kollektív szerződés az Ericssonnál
Január végén kollektív szerződést írt alá a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete (MTSZSZ) és az Ericsson Magyarország. A megállapodásban a cég kötelezettséget vállalt arra, hogy mintegy 1700 alkalmazottjánál átlagosan 3 százalékos béremelést hajt végre – a munkavállalók teljesítményétől és a bérük munkaerőpiachoz viszonyított szintjétől függően differenciálva –, továbbá jelentősen megemelte a cafetéria keretet is. A szerződés szabályozza a munkáltató és szakszervezetek közötti érdekegyeztető tanács működését, és kitér az egyéb juttatásokra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.