A jogszabály-tervezet jelentősen kibővíti azoknak az eseményeknek a körét, amelyeket kizárólag a Mentőszolgálat biztosíthat. Eddig ide csak az állami rendezvények, a nemzeti ünnepek, valamint a „kiemelkedő fontosságú rendezvények” tartoztak, ezentúl viszont többek között az európai vagy nemzetközi sportrendezvények, az autómotor-, illetve lovassport-rendezvények és a tízezernél több részvevőt vonzó szabadtéri fesztiválok is. egészségügyi biztosítását is az OMSZ végzi. Vagyis minden, nagyobb érdeklődésre számot tartó eseményen az OMSZ autói és munkatársai lehetnek csak jelen, akik természetesen ugyancsak térítés ellenében végzik majd ezt a munkát, mint a magánszolgáltatók.
A rendezvénybiztosítás államosítása már évekkel ezelőtt, az Országos Mentőszolgálat átalakításának szakmai programjában szóba került annak kapcsán, milyen komoly bevételektől esik el az OMSZ amiatt, hogy gyakorlatilag átengedte a privát szférának ezt, illetve a külföldi betegszállítás területét. Holott ez a „két piac jelentheti az OMSZ-nak azt a plusz bevételi forrást”, amivel a dolgozókat jutalmazni, illetve, amiből fejleszteni lehet, így, mint a dokumentum fogalmaz, fontos, hogy az OMSZ pozíciója e két területen megerősödjön, „akár további jogszabályokkal is”.
A rendelettervezet emellett azt is meghatározza, hogy minden, ötezer fő feletti létszámú rendezvény esetén mentési tervet kell készíteni. Ha az adott rendezvényre ilyet a Mentőszolgálat nem készített, akkor az OMSZ-t is be kell vonni, ami nincs ingyen, 9-től 43 ezer forintig terjedő összegbe kerül.
Mivel a jogalkotó is elismeri, hogy a szükséges személyi és tárgyi feltételek az állami mentőszolgálatnál „csak részben állnak rendelkezésre”, úgy fogalmaz, hogy szükség esetén az OMSZ más egészségügyi szolgáltatót is bevonhat.
Az Országos Mentőszolgálaton kívül információink szerint jelenleg több mint 40 magánszolgáltató rendelkezik ilyen engedéllyel. Közülük az egyik legnagyobb a még 1993-ban kifejezetten sportrendezvények egészségügyi biztosítására alapított Oxy Team. A cég alapító ügyvezető igazgatója, Nagy Tibor nonszensznek tartja, hogy a Mentőszolgálat úgymond bevonja őket az általuk végzett munkába. „A mentőautókat és az azokban lévő eszközöket a saját pénzünkből vásároljuk és tartjuk fenn, így mi is gazdálkodunk vele. Nem tűrjük el, hogy bárki irányítson bennünket” – fogalmazott.
Szerinte a rendelettervezet egésze jog- és versenypiac-ellenes. „Az állami szektor arra van, hogy megfelelő időben megfelelő mentési segítséget nyújtson, nem azért, hogy különféle rendezvényeken álljanak kint az adófizetők pénzéből vásárolt és fenntartott mentőautók akkor, amikor az OMSZ nem hogy felesleges, de a szükséges kapacitással sem rendelkezik.”
Az Oxy Team ráadásul olyan speciális feladatokat lát el, amelyre az Országos Mentőszolgálat nem rendelkezik sem a szükséges személyi, sem pedig a tárgyi feltételekkel. Nem véletlenül szerződéses partnere a cégnek többek között az úszó- és a kajak-kenu szövetség, és nyerte meg a cég olyan nagy sportesemények egészségügyi biztosítását, amilyen a vízilabda vagy a műkorcsolya EB, ugyanis mind a sportorvosok képzettsége, mind az autók felszereltsége alkalmassá teszik erre – tette hozzá.
De hasonlóan a megbízható, magas színvonal miatt bízzák sportrendezvények egészségügyi biztosítását a SAS-csoport (Sport Ambulance Service) többi négy tagjára is, a pécsi Galenus, a győri Misszió, a Főnix vagy a Hungary Ambulance-ra. Bármelyikkel szerződjenek is, itt biztosan nem fog előfordulni, hogy nem a jogszabály által előírt személyzettel és felszereltséggel fogják a helyszínt biztosítani – mondta Nagy Tibor.
Az ügyvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy az úgynevezett mentési terv elkészítése, amelyért a jövőben akár több tízezer forintot is elkérhet az OMSZ, nagyjából 10-15 perces munka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.