Az már most biztos, hogy a Sziget költségvetése rekordot dönt: 3,6 milliárd forintról 4,4 milliárd forintra duzzadt a fesztivál büdzséje. Igaz, a 20 százalékos emelés mintegy felét elviszi Robbie Williams, aki a mínusz egyedik napon ad koncertet.
Az első fesztivál még az ősidőkben 26 millió forintba került. A zenei menü természetesen még nem állt össze, de az már kiderült, hogy a mainstream elektronikus zene legfiatalabb dj-je, Martin Garrix prezentálja majd a fesztiválköztársaság eddigi leglátványosabbnak ígérkező záró buliját. A Balaton Sound-ra is többet költenek idén (tavaly átlépték az 1 milliárd forintot), a VOLT pedig 700-800 millió forintos költségvetésből gazdálkodhat. A bevételi oldalon az átlagosan 10 százalékos jegyáremelés hozhat sokat. A 7 napos bérlet teljes áron 80 ezer forintba kerül, elővételben pedig 72 ezer forintba, míg a helyszíni napijegyek 16 ezerről 18 ezer forintra drágulnak. A hetijegyek több mint 80 százalékát tavaly Nyugat-Európában értékesítették, a magyarok inkább a napijegyet preferálták. A zárt kempingekben a legtöbb vendég holland, őket követik a franciák, az Egyesült Királyságból érkezett vendégek, majd az olasz és német állampolgárok.
A tavalyi siker után szponzorokat is könnyebb találni, így például a Telekom idén a fesztivál egyik jelentős támogatója lesz. Nem olyan régen, 2013-ban még egészen más volt a hangulat a Sziget Kft-nél, hiszen elbocsátások és bércsökkentésekről érkeztek hírek. Mára ezt sikerült kompenzálni, és az OTP-től felvett félmilliárd forintos hitelből is már csak 300 millió forint maradt. Mivel a tavalyi fordulat egyebek mellett annak is volt köszönhető, hogy eltolták a Sziget időpontját egy héttel, ezért most nem nyúltak a naptárhoz. Az augusztus elején inkább Amerikában és Japánban turnézó előadók a későbbi időpontban már el tudnak jönni a Szigetre.
Tavaly az állam is besegített néhány fesztiválnak. A Nagyon Balaton fesztivált 265 millióval támogatták és összesen 150 millióval a Sziget, a Volt és a Balaton Sound fesztiválokat. Indoklásuk szerint a turizmus 10-12 százalékát generálják a fesztiválok és évente 100 milliárdos bevételhez juttatják a gazdaságot. Arról egyelőre nincs döntés, hogy idén az adófizetők mennyivel járulhatnak hozzá a bulikhoz. Persze amit az állam az egyik kezével ad, azt a másikkal elveszi. A reklámadó például a Sziget esetében az eddigi mintegy 13 millió forintról a tervezett 5 százalékos kulcs miatt kapásból 50 millió forintra hízhat, de még számos kiadás összege növekedhet kormányzati döntések következtében.
Megújul a Hegyalja
Egyelőre úgy néz ki, hogy idén újra változatosabb lesz a nyári fesztiválszezon, ugyanis nagy hagyományokkal bíró bulik ezúttal nem maradnak el és a Hegyalja fesztivál is új erőre kaphat egy év kihagyás után július közepén. „A külsőségeiben is látványos, rock és pop előadókat egyaránt felvonultató nagyszínpad mellett többek között egy elektronikus és egy magyar nagyszínpad várja majd a szórakozni vágyókat” – írták a teljesen megújuló Kingdom of Hegyalja szervezői, akik néhány fellépőt már be is jelentettek. A négy napos bulita jelenleg 22 ezer forintba kerülnek a bérletek elővételben. A tavaly elmaradó erdélyi Félszigetről azonban nincs új hír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.