A kedvező makrogazdasági adatok, és a hazai befektetési alapok erős vásárlási kedve ellenére is mérséklődni fog az év első felében a kiskereskedelmi ingatlanok forgalma, inkább az irodapiac illetve az ipari-logisztikai ingatlanok területén növekedhet a tranzakciók száma – jósolja Borbély Gábor. A CBRE ingatlan tanácsadó társigazgatója és elemzési vezetője szerint a vasárnapi zárva tartás körüli kérdőjelek a befektetőket is elbizonytalanítják. Az elemző hosszabb távon optimista, hiszen jelentős pénztömeg irányul a térségbe, és a hazai kiskereskedelmi ingatlanpiacon is még van jó néhány elérhető, vonzó akvizíciós lehetőség.
Borbély Gábor szerint a jelenlegi makrogazdasági környezet – a még mindig rossz hitelminősítői besorolások ellenére is – nagyon vonzó, ami jó lehetőséget biztosít az ingatlanbefektetéseknek. Kedvező jelenség, hogy a bérbeadásra épült ingatlanok telítettsége és jövedelemtermelő képessége nő, hiszen a bérlői igény töretlen, a bérleti díjak pedig stabilak. A kiskereskedelem oldalán tartósnak látszik a fogyasztás növekedése, erősödött az üzleti és a fogyasztói optimizmus, magára talált a belső piac – tette hozzá az elemzési vezető, aki szerint múlt évi 460 millió eurós szintről az idén tovább emelkedik az ingatlan-befektetések volumene.
A kereskedelmi piacon azonban a szabályozási és a működési bizonytalanságok árnyalják a pozitív képet. A vasárnapi zárva tartás a szakmát is meglepte, valós társadalmi támogatottság sincs mögötte, miközben még mindig jönnek hírek különféle módosításokról vagy azok elvetéséről. Ezt a fajta bizonytalanságot nem szereti a piac – hangsúlyozta az a CBRE társigazgatója.
A külföldi befektetők pusztán az országkockázat miatt jobban ódzkodnak Budapesttől, mint Prágától vagy Varsótól – emelte ki a szakember, hozzátéve, Magyarországnak sokkal több jó hírt kell felmutatnia, hogy tőkevonzó képessége elérje a többi visegrádi ország szintjét. Az ingatlan-tranzakciók alapja a megbízható értékbecslés, ám az ingatlanbecslők munkáját nehezítik a kiskereskedelmi szektort érintő változások. Ezek hatását most elég nehéz forintosítani. A vasárnapi zárva tartás rövid távon bizonyára hatással lesz az üzletközpontok működésére: kell egy pár hónap, amíg alkalmazkodnak a megváltozott feltételekhez. Kérdés, hogy a vasárnap kieső forgalmat át lehet-e vezetni a hét többi napjára (esetleg egy hosszított nyitva tartással), hogyan alakulnak a vasárnapi üzemeltetési költségek egy fél házzal működő plázában, illetve tudja-e valami pótolni a kieső impulzusvásárlásokat, ami sok kategóriában meghatározó. Ezek mind érintik a bevásárlóközpont pénzügyi mutatóit, márpedig a befektetők ez alapján hoznak akvizíciós döntést.
Jönnek vissza a külföldiek
Növelték a súlyukat az ingatlanbefektetési piacon az elmúlt két évben a magyar befektetők. A CBRE társigazgatója szerint ez két okból is örömteli: egyrészt mutatja, hogy a hazai befektetők tőkeereje egyre nagyobb, másrészt fokozza külföldiek bizalmát, hiszen számukra fontos, hogy a helyi szereplők hisznek-e a saját ingatlanpiacukban. Egy külföldi alap is szívesebben vásárol, ha tudja, hogy vannak helyi szereplők, akiknek később el tudják adni az ingatlant. Tavaly az iroda-tranzakciók 80 százalékát magyar befektetők hajtották végre – minden szegmensben: vettek bedőlt projektet és díjnyertes irodaházat is. Borbély Gábor idén ennél a hazai vásárlások kisebb arányára számít, hiszen erősödik a külföldi tőke jelenléte, és várható néhány nagy, 50 millió eurót meghaladó értékű vásárlás, ám ebben a szegmensben a hazai szereplők egyelőre nincsenek jelen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.