A módosításra az energiafelhasználást érintő trendek, a várható GDP-változás, a valószínűsíthetően megvalósuló energiahatékonysági beruházások és pénzügyi kereteik, végül az elérhető energia-megtakarítás alapján került sor. A szabályozás szerint ezentúl kétévente frissíteni kell az anyagot.
A felhasználás-előrejelzés eredetileg három, most viszont csak két variációban készült. Az első a lazább, szinte csak a történéseket követő változat az úgynevezett BAU (business as usual, „ölbe tett kéz”), a második a hatékony intézkedéseket feltételező policy (közös erőfeszítés), a harmadik pedig a zöld forgatókönyv volt 2011-ben. A 2015. III. 20-i országgyűlési határozat szerint azonban a zöld forgatókönyv további szerepeltetése nem indokolt, mert az a ma előre látható adottságok mellett már „nem mutatna be reálisan megvalósítható energiafelhasználási pályát”.
Az eredeti stratégia BAU változata szerint az ország 2020-as elsődleges energiafelhasználása 1349 petajoule lenne, a policy szerinti csak 1113. (A terítékről lekerült zöld forgatókönyv szerinti 1059 petajoule.) Most viszont csak 1101, illetve 1009 petajoule várható, vagyis az első esetben (BAU) a korábban várt energiaigénynek csak a 83 százaléka jelentkezik, a másodikban (policy) csak a 91 százaléka, a harmadik eset pedig kiesett.
A várható felhasználásról a Magyar Közlönyben megjelent, illetve az energiastratégiában szereplő, szegmensenkénti táblázat sorainak tartalma csak részben teszi lehetővé az összehasonlítást. Az egyikben például ipar, a másikban viszont feldolgozó ipar szerepel, továbbá az egyikben olvasható egy lakosság, és egy kereskedelem, szolgáltatás sor is, a másikban kereskedelem egyáltalán nincs, de van „lakosság és annak a tercier szektora”, ez utóbbi a szolgáltatásokat és a közintézményeket takarja. Így viszont nehezebben azonosíthatóak azok szegmensek, amelyekben a korábban várttól számottevőbben eltér a majdani energiaigény. Azért vannak összevethető sorok is.
A közlekedés energiaigényét például az eredeti anyag 262 (BAU) illetve 224 (policy) petajoule-ra teszi 2020-ra, a mostani 161 és 147 petajoule-ra. Közös nevezőn van a hálózati veszteség is, amely a 2011-es előrejelzés szerint 2020-ban 28 vagy 25 petajoule lesz, a mostani alapján viszont csak 24, illetve 23 petajoule-re várható.
Még nagyobb az eltérés, ha a 2030-ra várt elsődlegesenergia-felhasználást nézzük. Az eredeti stratégia 1476 (BAU) illetve 1147 (policy) petajoule-t várt, a mostani csak 1217, illetve 1029 petajoule-t. Az új változat BAU variánsa összességében nem kalkulál az energiahatékonysági intézkedések hatásával 2030-ig az áramigény és 1,5 százalékos áramigény-növekedést feltételez, 2012-es bázison. A policy szerint a hatékonyságjavítás terén derűlátóbb, rövid távon a végső energiafogyasztás bővülésével, majd stagnálásával számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.